SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,7. rocznica katastrofy smoleńskiej
10 kwietnia mija siedem lat od katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent RP śp. Lech Kaczyński i jego małżonka. By uczcić pamięć tragicznie zmarłych przedstawicieli naszego województwa, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej, przedstawiciele Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego złożyli – w imieniu Prezydenta RP i Prezesa Rady Ministrów – kwiaty na ich grobach.

Punktualnie o godz. 8.41, w godzinę katastrofy, wicewojewoda śląski Mariusz Trepka na częstochowskim cmentarzu Kule oddał cześć śp. Januszowi Kochanowskiemu, rzecznikowi praw obywatelskich. Następnie złożył kwiaty przy tablicy memorialnej na Placu Katyńskim w Częstochowie. O tej samej porze dyrektor generalny Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego Adam Ostalecki na katowickim cmentarzu przy ul. Sienkiewicza uczcił pamięć śp. Krystyny Bochenek, wicemarszałek Senatu RP VII kadencji. Kolejny przedstawiciel urzędu – Andrzej Krzystyniak, zastępca dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców – złożył na cmentarzu przy parafii Świętej Trójcy w Będzinie kwiaty na grobie śp. posła Grzegorza Dolniaka. Następnie dyrektor Krzystyniak udał się do Katowic pod tablicę upamiętniającą śp. Sławomira Skrzypka, prezesa Narodowego Banku Polskiego, przytwierdzoną do ściany VIII LO im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Obchody 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej organizowane są w różnych miejscach całego kraju. W uroczystościach w Warszawie bierze udział wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz.

10 kwietnia 2010 roku o godzinie 8.41 samolot Tu-154M z delegacją udającą się na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej rozbił się pod Smoleńskiem. Zginęło 96 osób, w tym prezydent RP śp. Lech Kaczyński, jego żona oraz wielu wysokich rangą urzędników państwowych i dowódców wojskowych.

Data dodania artykułu: 2017-04-11
Autor artykułu: Śląski UW
stat4u