SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Uroczyste otwarcie Centrum Edukacji Przeciwpożarowej w Chorzowie
W Chorzowie dokonano dzisiaj oficjalnego otwarcia Centrum Edukacji Przeciwpożarowej, będącego jednym z najnowocześniejszych centrów edukacyjnych w Polsce. Po zakończeniu części oficjalnej zaproszeni goście, wśród których był m.in. wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, zastępca śląskiego komendanta wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej starszy brygadier Jeremi Szczygłowski, będący jednym z głównych pomysłodawców przedsięwzięcia, komendant miejski PSP w Chorzowie brygadier Janusz Gancarczyk, prezydent Chorzowa Andrzej Kotala oraz śląski kurator oświaty Urszula Bauer, mieli okazję jako jedni z pierwszych gości zwiedzać ten mieszczący się pod ziemią, innowacyjny obiekt.

W ramach uroczystości odbyła się także panelowa dyskusja na temat nauczania dzieci i młodzieży w zakresie związanym z bezpieczeństwem. Wojewoda pogratulował i podziękował inicjatorom przedsięwzięcia - "[...] myślę, że najlepszym podziękowaniem będzie to, jak kiedyś dzieci, które tę edukację przejdą będą miały możliwość uratować życie swoje lub kogoś bliskiego".

Centrum Edukacji Przeciwpożarowej (CEP) to projekt mający na celu uświadamianie o istniejących zagrożeniach, które mogą przytrafić się właściwie każdego dnia oraz edukowanie społeczeństwa jak można im zapobiegać i jak reagować w przypadku wystąpienia niebezpieczeństwa. Obiekt podzielono na sektory tematyczne, w których w bardzo realistyczny sposób przedstawiono zdarzenia związane z pracą strażaków. Zwiedzający mogą zobaczyć skutki zatrucia czadem, pożaru mieszkania, lasów, a także katastrofy budowlanej i wypadku drogowego. Na ostatnim etapie wycieczki po Centrum każdy może poczuć się jak prawdziwy strażak. Zwiedzający mają możliwość przyjrzenia się z bliska wozom strażackim oraz strojom i sprzętom znajdującym się w jednostkach straży pożarnej, a nawet zjechania ze ślizgu. Istnieje także możliwość sprawdzenia swojej wiedzy podczas gry edukacyjnej.

Pomysł stworzenia Centrum pojawił się już w 2014 roku. Całość działań mających na celu jego uruchomienie została wykonana w latach 2015-16 przez firmę COMTV.pl i strażaków z Komendy Miejskiej PSP w Chorzowie. Środki finansowe na ten cel pochodziły m.in. z budżetu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Miasta w Chorzowie, spółki CEZ Chorzów, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz Państwowej Straży Pożarnej.

Data dodania artykułu: 2016-09-16
Autor artykułu: Śląski UW
stat4u