SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Ćwiczenia włoszczowskich strażaków na zamarzniętych akwenach wodnych
W dniach od 23 do 25 stycznia 2017 r. w ramach doskonalenia zawodowego strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej we Włoszczowie ćwiczyli techniki ratownicze na akwenach wodnych pokrytych warstwą lodu.

Przy użyciu m.in. specjalistycznych sani lodowych i drabin przenośnych doskonalili umiejętności związane m.in. z ratowaniem poszkodowanych uwięzionych w wodzie na skutek załamania się pokrywy lodowej. Nieodzowne było też przypomnienie i praktyczne zastosowanie procedur ratownictwa medycznego stosowanych przy udzielaniu pomocy osobom poszkodowanym w wyniku wychłodzenia i odmrożeń części ciała. Ważnym elementem ćwiczeń była możliwość współdziałania strażaków z JRG PSP we Włoszczowie z druhami z jednostek OSP Kluczewsko, Wola Wiśniowa i Kurzelów, co pozwoliło na doskonalenie zasad współdziałania, jak również samoratowania w sytuacjach awaryjnych.

Ciągłe doskonalenie umiejętności i technik ratowniczych jest zadaniem priorytetowym strażaków, gdyż pozwala na eliminacje błędów, których uniknięcie w rzeczywistych zdarzeniach zapewnia skuteczność podjętych działań.

Data dodania artykułu: 2017-02-02
Autor artykułu: mł. bryg. Tomasz Szymański
stat4u