SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Łodzianie świętowali 593. urodziny swojego miasta
Prawie sześć wieków temu, 29 lipca 1423 roku, król Władysław Jagiełło nadał Łodzi – wsi należącej do biskupów włocławskich – prawa miejskie. Z tej okazji, zgodnie z ustaloną już dobrą tradycją, przygotowany został bogaty program zaplanowanych na trzy dni imprez urodzinowych - kulturalnych, rekreacyjnych i turystycznych dla łodzian w różnym wieku. Rzecz jasna, nie obyło się też bez oficjalnych ceremonii. Główne uroczystości rocznicowe – z udziałem władz Łodzi i województwa łódzkiego, a także włodarzy Przedborza oraz zaproszonych gości – rozpoczęły się w samo południe na Starym Rynku, w pobliżu głazu z tablicą upamiętniającą wydarzenie sprzed 593 lat.

Sygnałem do rozpoczęcia urodzinowego spotkania łodzian były dźwięki „Prząśniczki” Stanisława Moniuszki – oficjalnego hejnału miasta, odegranego na trąbce przez strażnika miejskiego. Dwaj inni strażnicy miejscy, przyodziani w stroje średniowiecznych mieszczan i poruszający się konno, dostarczyli gospodarzom miasta akt nadania Łodzi praw miejskich. Dokument odebrał i zebranym zaprezentował wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela, który też – jako pierwszy – wygłosił okolicznościowe przemówienie. Po nim rocznicowe mowy wygłosili również w kolejności: przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi – Tomasz Kacprzak, wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk, członek Zarządu Województwa Łodzkiego – Joanna Skrzydlewska, burmistrz Przedborza Miłosz Naczyński i prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Starego Miasta w Łodzi - Łucja Robak.

- Dokładnie 593 lata temu, 29 lipca 1423 roku, król Władysław Jagiełło przyznał status miasta osadzie Łódź. Przez kolejne 400 lat w miasteczku niewiele się działo. Dopiero w XIX wieku miasto stało się wielkim ośrodkiem przemysłu, ale i kultury, który stworzyli Polacy, Niemcy, Żydzi, Rosjanie. Jesteśmy dziedzicami tych dziejów, z dumą prezentujemy dokonania minionych lat. Przed wszystkimi pokoleniami tworzącymi Łódź chylę czoła. Dzisiaj miasto nasze to wielka aglomeracja, oddziaływująca swoim potencjałem gospodarczym, kulturowym i społecznym na cały region, na całą ziemię łódzką. Pamiętając o przeszłości i teraźniejszości, twórzmy wspólnie warunki do dalszego rozwoju miasta – tak, by promieniowało osiągnięciami na województwo łódzkie, którego jest stolicą - powiedział wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk.

Na zakończenie urodzinowego zgromadzenia na Starym Rynku jego uczestnicy, a wśród nich wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk, złożyli wiązanki kwiatów pod głazem z tablicą upamiętniającą nadanie Łodzi praw miejskich. Oprócz kwiatów pod pomnikiem lokacji miasta znalazły się także okolicznościowe laurki, wykonane i złożone przez dzieci.

Data dodania artykułu: 2016-08-01
Autor artykułu: Łódzki UW
stat4u