SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Ślady trwalsze niż skała!
To miało miejsce w Opolu. Replika stoi w miejscu (hipotetycznym oczywiście) gdzie ten cud miał miejsce. Oryginał znajduje się w Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocławiu.

Mowa o kamieniu z odciskami stóp św. Wojciecha, który na Górce tak żarliwie głosił kazania do opolan, że odcisnęły się w skale jego stopy. Ślady te zostały zabezpieczone przez dominikanów i ustawione w kościele na Górce skąd w 1460 roku kamień z odciskiem stóp św. Wojciecha został przewieziony do Wrocławia i umieszczony w tamtejszej katedrze. W 1903 roku kamień przeniesiono do utworzonego przy wrocławskiej diecezji muzeum, gdzie znajduje się po dzień dzisiejszy. Opolanie oryginalny kamień mieli okazję podziwiać w 1997 roku w Muzeum Śląska Opolskiego na wystawie czasowej „Święty Wojciech w Opolu” oraz w 2005 roku w czasie Nocy Skarbów przygotowanej na Dni Opola także przez Muzeum Śląska Opolskiego.

Foto – Rysunek legendarnego kamienia z odciskiem stóp Św. Wojciecha wykonany na przełomie XIX/XX w. przed przeniesieniem go z wrocławskiej katedry do Muzeum Archidiecezjalnego

Data dodania artykułu: 2016-02-07
Autor artykułu: www.opole.pl
stat4u