SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,











Święto Morza. Prezydent RP w Gdyni
Tegoroczne Święto Morza, którego historia sięga roku 1932, jest szczególne z powodu rozpoczynających się obchodów 100 - lecia polskiej Marynarki Wojennej. Kulminacją kilkudniowych obchodów było odsłonięcie na Skwerze Kościuszki w Gdyni Pomnika Polski Morskiej i wielka parada na morzu i w powietrzu. W uroczystościach wziął udział Prezydent RP Andrzej Duda, któremu towarzyszył Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Szef BBN Paweł Soloch i Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich.

Mam, jako Zwierzchnik Sił Zbrojnych, świadomość, że Marynarce Wojennej potrzebna jest ciągłość, nie tylko w tym znaczeniu, że ma bohaterskich żołnierzy, marynarzy, że ma oddanych cywilnych pracowników, że są wspaniałe rodziny związane z polskim morzem służące Polsce na morzu od pokoleń. Ta ciągłość jest i będzie – mówił Andrzej Duda.

Prezydent podkreślał w przemówieniu, że Marynarka Wojenna potrzebuje odbudowy. - Mamy absolutnie szczerą wolę, aby plan modernizacji zrealizować, abyście Państwo mieli wyposażenie nowoczesne, bezpieczne, abyście nie tylko swoim męstwem, ale także uzbrojeniem mogli bronić naszego bezpieczeństwa, bronić wód terytorialnych Rzeczypospolitej, naszych granic i mogli wykonywać misję niesienia pokoju na świecie wszędzie tam, gdzie jest to potrzebne i gdzie prowadzą nas zobowiązania sojusznicze. Jestem przekonany, że to zadanie uda nam się zrealizować – zapewnił Prezydent RP.

Po odsłonięciu pomnika, przy bulwarze Nadmorskim odbyła się parada morsko-lotnicza z udziałem okrętów z Polski i zaproszonych krajów: USA, Chin, Finlandii, Francji, Niemiec, Łotwy, Litwy i Danii.

Święto Morza po raz pierwszy obchodzone było w Gdyni w 1932 roku. I stało się manifestacją niepodległości (wzięło w niej udział kilkadziesiąt tysięcy osób). Odbywało się corocznie aż do wybuchu II wojny światowej. W jej trakcie tradycję kultywowano na polskich okrętach. W czasach PRL święto zmieniło charakter. Jego reaktywacja - z nawiązaniem do przedwojennych tradycji - miała miejsce w 2013 roku. Od tamtej pory Święto Morza w Gdyni odbywa się cyklicznie w ostatni pełny weekend czerwca.

Święto Marynarki Wojennej obchodzone jest w tym roku szczególnie uroczyście ze względu na 100-lecie powstania tej formacji. Marynarkę Polską powołał 28 listopada 1918 roku – Marszałek Józef Piłsudski.

Data dodania artykułu: 2018-06-25
Autor artykułu: Pomorski UW
























stat4u