SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Święto Niepodległości w Kielcach
Wojewódzkim obchodom 99. rocznicy odzyskania niepodległości przewodniczyła wojewoda Agata Wojtyszek. Uroczystości odbyły się na Placu Wolności w Kielcach.

Główna część obchodów rozpoczęła się o godz. 11 mszą świętą w intencji Ojczyzny w kieleckiej Bazylice Katedralnej. Nabożeństwu, z udziałem Wojewody Świętokrzyskiego, władz regionu i Kielc oraz świętokrzyskich parlamentarzystów, przewodniczył Ksiądz Biskup Jan Piotrowski, Ordynariusz Diecezji Kieleckiej. Następnie wszyscy uczestnicy przemaszerowali przed pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Na miejscu podniesiono Flagę Państwową, odegrano Hymn Państwowy i odczytano Apel Pamięci. – Dziękując tym, którzy 99 lat temu potrafili się zjednoczyć i wziąć sprawy kraju w swoje ręce, musimy budować wspólną siłę Polski i liczyć na to, że Ci, którzy jeszcze dziś nie rozumieją, że być Polakiem to duma, będą potrafili swoje kompleksy wyleczyć. Dziękuję Państwu za udział w dzisiejszych uroczystościach. Nasza obecnośc świadczy o tym, że Polska nie jest nam obojętna, że jest w naszych myślach, sercach i czynach – powiedziała wojewoda.

W trakcie oficjalnej części uroczystości złożono kwiaty przed pomnikiem Marszałka Piłsudskiego oraz odbyła się defilada pododdziałów. Potem rozpoczął się Kielecki Festyn Niepodległościowy „Legionowe Kielce, legionowy garnizon”, a na koniec koncert pieśni i piosenek patriotycznych „Śpiewnik Polski”.

Data dodania artykułu: 2017-11-12
Autor artykułu: Świętokrzyski UW
stat4u