SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Święto Wojska Polskiego
W tym roku Gorzów Wielkopolski stał się miejscem Wojewódzkich Obchodów Święta Wojska Polskiego, którego organizatorami byli Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak, Dowódca 11. Dywizji Kawalerii Pancernej gen. dyw. Jarosław Mika oraz Prezydent Miasta Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki.

– Święto Wojska Polskiego to okazja do złożenia podziękowań obecnym żołnierzom służącym w krajowych jednostkach oraz wyjeżdżającym na misje. Mój i Państwa udział w obchodach jest symbolicznym podziękowaniem żołnierzom za trud, odpowiedzialność i rzetelność w wykonywaniu obowiązków na rzecz pokoju w kraju i na świecie – mówił Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak.

Oficjalne uroczystości rozpoczęła msza święta w Katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wlkp. w intencji żołnierzy Wojska Polskiego i pracowników wojska. Po nabożeństwie mieszkańcy województwa lubuskiego oraz zaproszeni goście, w asyście kompanii honorowej i orkiestry wojskowej z Żagania, przemaszerowali na Plac Grunwaldzki, gdzie odbył się uroczysty apel. Oprócz podniesienia Flagi Państwowej na maszt i przywitania zgromadzonych gości przez gen. bryg. Macieja Jabłońskiego odbyła się ceremonia wręczenia odznaczeń, medali i aktów mianowań dla wyróżnionych żołnierzy, które wręczali wojewoda Władysław Dajczak, Dowódca 10. Brygady Kawalerii Pancernej gen. bryg. Maciej Jabłoński i Prezydent Miasta Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki.

W trakcie uroczystości nie zabrakło przemówień okolicznościowych, podczas których żołnierze i pracownicy wojska otrzymali wiele ciepłych słów za wyjątkową służbę i szczególne zaangażowanie w pracę zawodową.

Po oficjalnej części obchodów mieszkańcy mieli okazję poznać sprzęt wojskowy, który stacjonuje w naszym województwie. Nie zabrakło również atrakcji wojskowych dla uczestników oraz żołnierskiej grochówki wydawanej przez kuchnię polową.

Uroczystości z okazji Narodowego Święta Wojska Polskiego oraz 96 rocznicy Bitwy Warszawskiej w Zielonej Górze.

Po mszy świętej w kościele p.w. Najświętszego Zbawiciela, uczestnicy przeszli na Plac Bohaterów gdzie wysłuchali przemówień, Apelu Poległych oraz złożyli kwiaty.

Wicewojewoda Robert Paluch w swoim wystąpieniu zaakcentował, że bezpieczna ojczyzna to silne państwo,silna armia i silna administracja rządowa. Podziękował organizatorom za przygotowanie uroczystości i wręczył lis od Wojewody Lubuskiego przewodniczącemu Armii Krajowej Oddział Z.Z. mjr.Władysławowi Starczewskiemu.

Dowódca IV Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczej, płk Mirosław Szwed podkreślał zaangażowanie Wojska Polskiego w utrzymanie pokoju w misjach zagranicznych.Następnie zgromadzeni na uroczystości wysłuchali Apelu Poległych.Zaprezentowano także projekt pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego, przedstawiciele komitetu jego budowy, zaapelowali do władz miasta o znalezienie miejsca do jego postawienia.Pomnik Bohaterów od lat wzbudza kontrowersje nie tylko w środowisku kombatancki, dlatego dzisiaj zaprezentowano makietę pomnika marszałka J.Piłsudskiego z nadzieją na znalezienie godnego miejsca w przestrzeni publicznej miasta Zielonej Góry.

Data dodania artykułu: 2016-08-16
Autor artykułu: Lubuski UW
stat4u