SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Świat widziany ich oczyma jest bardziej kolorowy
21 marca większości kojarzy się z nadejściem kalendarzowej wiosny jednak ta data to również ważny dzień dla osób z trisomią, znaną częściej jako zespół Downa. O tym, że jest to ich święto przypomniały w Olsztynie dzieci i ich opiekunowie ze Stowarzyszenia Rodzin, Opiekunów i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa „Strzał w 10”. 21 marca okazał się dla nich bardzo pracowity, bo od rana odwiedzali ważne placówki i instytucje. Na zakończenie całodziennej wycieczki pojawili się również w Urzędzie Wojewódzkim, gdzie spotkał się z nimi wojewoda Artur Chojecki.

Cieszę się, że mogę Was gościć w tym szczególnym dniu. Jako stowarzyszenie robicie wspaniałe rzeczy. Pokazujecie jak wspaniałymi, zdolnymi i wrażliwymi osobami jesteście, jak wiele posiadacie talentów i jak wygląda świat widziany Waszymi oczyma. Macie dużo więcej wrażliwości niż przeciętny człowiek. Dzięki wam świat jest bardziej kolorowy – powiedział wojewoda Artur Chojecki. Pamiętajcie, że drzwi naszego urzędu są dla was zawsze otwarte. Dosłownie i symbolicznie. Jeśli możemy wam w jakiś sposób pomóc, to będziemy to robić na miarę naszych możliwości – zapewnił.

Za możliwość spotkania podziękowali również przedstawiciele Stowarzyszenia „Strzał w 10”, którzy podkreślali, że główną intencją tych wizyt w urzędach i instytucjach jest pokazywanie społeczeństwu, że osoby z zespołem Downa to wspaniali, otwarci ludzie, którzy bardzo chętnie integrują się z innymi.

Jesteśmy tu po to, aby szerzyć ideę tolerancji i akceptacji, aby uświadamiać wszystkim, że osoby z zespołem Downa bardzo dobrze funkcjonują w społeczeństwie jeśli tylko da im się taką szansę, stworzy możliwości – powiedziała prezes Stowarzyszenia „Strzał w 10” Ewa Kowerzanow-Luto, prywatnie mama nastoletniego Bartka, który urodził się z zespołem Downa.

Znakiem rozpoznawczym zespołu Downa znanym na całym świecie są od dawna kolorowe skarpetki nie do pary będące symbolem niepowtarzalności osób z trisomią, która nie zawsze bywa akceptowana przez otoczenie. W prezencie takie właśnie skarpetki otrzymał od dzieci i ich opiekunów wojewoda Artur Chojecki.

21 marca zachęcamy do założenia kolorowych skarpetek nie do pary, które są nierozerwalnie związane z Dniem Osób z Zespołem Downa, to symboliczny wyraz solidarności i akceptacji – wyjaśniała pani prezes.

Prezenty dla dzieciaków miał też wojewoda. W związku ze zbliżającymi się świętami otrzymały słodkie wielkanocne upominki, które nie czekały długo na rozpakowanie.

Data dodania artykułu: 2018-03-26
Autor artykułu: Warmińsko-Mazurski UW
stat4u