SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Żołnierze niezłomni – przywróceni pamięci
W Piotrkowie Trybunalskim odbyła się konferencja popularnonaukowa „«Żołnierze niezłomni - przywróceni pamięci» podziemie antykomunistyczne na ziemi piotrkowskiej w latach 1945-1956”, organizowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi. Spotkanie swoim przemówieniem otworzył wojewoda łódzki Zbigniew Rau.

Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi Dariusz Rogut przywitał zebranych gości i zachęcał do poszerzania wiedzy o historii państwa polskiego i jej bohaterach.

Podczas konferencji Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Piotrkowie Trybunalskim gościł historyków z Oddziału IPN w Łodzi oraz dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Represjonowanych w PRL Jacka Pawłowicza. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztof Chojniak.

- Gdy przyjdzie zastanawiać się nam, co wyróżnia Polaków wśród innych narodów Europy, sądzę, że większości z nas od razu przyjdzie na myśl odpowiedź - umiłowanie wolności. Możemy przyjąć, że człowiekiem wolnym jest ten, kto postępuje zgodnie ze swoim sumieniem. Ilekroć myślę o żołnierzach wyklętych nazywam ich tymi, którzy mieli najbardziej wrażliwe polskie sumienia - rozpoczął wojewoda łódzki Zbigniew Rau i kontynuował – Duża część żołnierzy niezłomnych to byli ludzie młodzi, którzy mieli za sobą koszmarne doświadczenia dzieciństwa pod okupacją niemiecką czy sowiecką. Ludzie Ci zawiązywali tajne stowarzyszenia po to, by z bronią w ręku postępować zgodnie z własnymi sumieniami. Dla niech sprawa była jasna – Polacy nie mogą żyć, rozwijać się, zakładać rodzin i odbudowywać państwa w warunkach zniewolenia, któremu patronuje bezprawie. Ileż razy Ci młodzi ludzie musieli zastanawiać się, czy postępują słusznie w momencie, kiedy stawiano nam - Polakom Związek Sowiecki, jako wiarygodnego sojusznika w sprawie polskiej wolności i demokracji. Jednakże naprzeciw głosom współczesnych autorytetów postanowi pozostać wierni samym sobie – zaznaczył wojewoda i podsumował - Dzięki tym ludziom, jesteśmy dzisiaj tymi, kim jesteśmy – wolnymi ludźmi w sztafecie wolnych, polskich pokoleń.

W poniedziałkowej konferencji swoje referaty na temat Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego wygłosili: dyrektor Jacek Pawłowicz, Robert Rudnicki z ZSP nr 4 w Piotrkowie Trybunalskim oraz z oddziału IPN w Łodzi: Tomasz Toborek, Joanna Żelazko, Paweł Wąs oraz dyrektor Dariusz Rogut z wykładem pod tytułem: „Zbigniew Szpikowski «Wapniewski» – organizator Narodowych Sił Zbrojnych na ziemi piotrkowskiej”.

W wydarzeniu wzięli również udział, m.in.: kierownik Referatu Edukacji Radosław Kaczmarek, dyrektor piotrkowskiej delegatury kuratorium oświaty Tomasz Trzaskacz, przedstawiciele: Policji, Straży Pożarnej i Nadleśnictwa Piotrków oraz uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i techników z Piotrkowa Trybunalskiego.

Data dodania artykułu: 2018-03-30
Autor artykułu: Łódzki UW
stat4u