SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Żołnierze uczcili swoje święto w Katowicach
Z okazji przypadającego 15 sierpnia Święta Wojska Polskiego w Katowicach odbyły się14 sierpnia wojewódzkie obchody tego święta.

W roku jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości chciałbym wszystkim obecnym i byłym żołnierzom podziękować za szacunek do munduru, za kultywowanie wartości zapisanych w znamiennym haśle „Bóg – Honor – Ojczyna” oraz za troskę o bezpieczeństwo wszystkich Polaków – mówił podczas uroczystości wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz.

Podczas dzisiejszych obchodów uczestnicy wspólnie odśpiewali hymn państwowy i złożyli kwiaty pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego. Uroczystość była też okazją do odznaczenia i wręczenia wyróżnień zasłużonym żołnierzom i cywilnym pracownikom Wojska Polskiego z regionu. Wydarzenie uświetniła defilada wojskowa oraz pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Bytomia. Uczestnicy mogli też obejrzeć z bliska zarówno sprzęt wojskowy, używany do działań zbrojnych, jak również ten wykorzystywany na co dzień w pracy innych służb mundurowych, w tym m.in. Państwowej Straży Pożarnej.

Żołnierze w całej Polsce już od ponad ćwierćwiecza obchodzą swoje święto 15 sierpnia. Data ta wybrana została na pamiątkę toczącej się między 13 a 25 sierpnia 1920 r. Bitwy Warszawskiej, zwanej również Cudem nad Wisłą, podczas której prowadzone przez marszałka Józefa Piłsudskiego Wojsko Polskie powstrzymało przemarsz Armii Czerwonej na zachód Europy. – Niech data 15 sierpnia, która przypomina nam o zwycięstwie w Bitwie Warszawskiej 1920, będzie żywą lekcją historii, wyrazem patriotyzmu oraz dniem pamięci o wszystkich żołnierzach Wojska Polskiego, którzy zginęli w obronie niepodległości i suwerenności naszej umiłowanej Ojczyzny – podkreślił podczas dzisiejszych uroczystości wicewojewoda Chrząszcz.

Święto Wojska Polskiego ustanowione zostało przez Sejm RP w 1992 r. Tradycyjnie w całej Polsce organizowane są tego dnia liczne pokazy wojskowe i defilady, z których największa odbywa się od 2007 r. w Warszawie.

Data dodania artykułu: 2018-08-15
Autor artykułu: Śląski UW
stat4u