SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,„Mieszkanie Plus” w Wieluniu
Program „Mieszkanie Plus” ma służyć przede wszystkim polskiej rodzinie – powiedział wojewoda łódzki Zbigniew Rau podczas uroczystego podpisania umowy inwestycyjnej pomiędzy gminą Wieluń a Bankiem Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości. Podpisali ją burmistrz Wielunia Paweł Okrasa i członek zarządu banku Bartłomiej Pawlak.

W uroczystości wzięli udział między innymi: poseł Piotr Polak i posłanka Beata Mateusiak-Pielucha, starosta wieluński Andrzej Stępień oraz przedstawiciele firm Wielton, ZUGil i Centrum Elektryczne Ania.

Wieluń jest jednym z zaledwie kilkunastu miast w Polsce, które podpisały umowę na realizację programu „Mieszkanie Plus”. Rządowy program budowy dostępnych cenowo mieszkań na wynajem, z opcją dojścia do własności opierał się będzie na trzech filarach:wsparciu budownictwa społecznego, mieszkaniach budowanych na gruntach skarbu państwa (Narodowy Fundusz Mieszkaniowy) oraz wsparciu oszczędzania na cele mieszkaniowe w ramach Indywidulanych Kont Mieszkaniowych.

Wojewoda przypomniał, że idea programu „Mieszkanie Plus” powstała w kampanii wyborczej, ale nie w zaciszu gabinetów polityków, tylko w dialogu z polskim społeczeństwem. – Program ten ma służyć przede wszystkim polskiej rodzinie. Jest adresowy do większości polskiego społeczeństwa – są to te osoby, których sytuacja materialna jako młodych małżeństw jest na tyle dobra, że nie myślą o mieszkaniach socjalnych, ale na początku swojego życia razem nie stać ich na to, aby wynajmować mieszkanie lub kupić je.

– Program „Mieszkanie Plus” ma zagwarantować rodzinie to, do czego ona jest powołana – do życia razem, do wychowywania dzieci. W założeniach projektu z jednej strony jest możliwość dojścia do własności, ale również jest zabezpieczenie społeczne na subkoncie. Odsunie ono perspektywę dojścia do własności, ale nie naruszy harmonii życia rodzinnego. Otwiera nową jakość w życiu polskich rodzin – powiedział Zbigniew Rau. Podkreślił, że to kolejny program (podobnie jak i inne programy rządu Prawa i Sprawiedliwości, np. „500 Plus”), który może być wdrożony tylko w partnerstwie i współpracy z samorządami.

Burmistrz Wielunia Paweł Okrasa przyznał, że program, który został ogłoszony przez obecny rząd, wpisuje się idealnie w potrzeby miasta. Podkreślił, że to przedsiębiorcy zwrócili uwagę na to, że w Wieluniu pojawiła się nisza spowodowana brakiem mieszkań. Aby miasto się rozwijało, oprócz dobrych miejsc pracy i szkolnictwa potrzebne są też mieszkania komunalne. – Mam pewność, że w tym roku uda nam się przygotować cały proces inwestycyjny. Chcielibyśmy na początku roku 2018 wbić łopatę pod budowę – powiedział burmistrz.

Bartłomiej Pawlak podkreślił, że minął krótki czas od przyjęcia przez rząd planów dotyczących „Mieszkania Plus”, a w tym momencie program jest znany w swoich zarysach. Teraz trzeba je wypełnić treścią: – To właśnie nad tym pracowaliśmy z Wieluniem oraz z innymi miastami w Polsce – oświadczył. Zaznaczył, że w Polsce brakuje 60-70 tysięcy mieszkań rocznie: – Naszym celem jest zapełnienie tej luki. W perspektywie 15 lat powinno nam się udać uzupełnić ilość kwater pomiędzy średnią ilością mieszkań w Polsce i w UE.

Data dodania artykułu: 2017-07-03
Autor artykułu: Łódzki UW
stat4u