SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,„SpoKREWnieni służbą” – ogólnopolska zbiórka krwi
22,5 litra krwi oddali pracownicy Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego i służb zespolonych podległych Wojewodzie. Zbiórkę przeprowadzono na dziedzińcu urzędu w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Akcję patronatem honorowym objął Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Akcja „spoKREWnieni służbą” zorganizowano w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, aby w ten sposób oddać hołd żołnierzom podziemia komunistycznego. Zbiórkę adresowano do pracowników urzędu oraz służb zespolonych podległych Wojewodzie. Udział w niej wzięło 50 osób, które oddały 22,5 litra krwi.

Zbiórkę prowadziło Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie. Na dziedzińcu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego przy pl. Bankowym 3/5 w Warszawie wystawiono ambulans do pobierania krwi.

Oddanie krwi trwa około pół godziny. W celu wypełnienia kwestionariusza wymagany jest dowód tożsamości. Krew może oddać osoba zdrowa w wieku 18 – 65 lat, ważąca ponad 50 kg (panie po 3 dniach od zakończenia miesiączki oraz 6 miesiącach po porodzie). W dniu poprzednim powinno się wypić 2 litry płynów, zjeść lekkostrawny posiłek oraz ograniczyć palenie tytoniu.

W zbiórce krwi udziału nie mogą wziąć osoby przyjmujące leki, przeziębione, po spożyciu alkoholu, osoby po przebyciu drobnych zabiegów chirurgicznych (np. po usunięciu zęba) oraz te które w przeciągu ostatniego pół roku przeszły operacje i zabiegi z naruszeniem skóry lub błon śluzowych jak akupunktura, tatuaże, kolczyki.

Data dodania artykułu: 2017-03-30
Autor artykułu: Mazowiecki UW
stat4u