SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,„Historia Roja” i „Czas Honoru” na jednej wystawie
Od 1 marca w Muzeum AK można oglądać mundury, które wykorzystywane były przy produkcji polskich filmów historycznych. Repliki wkomponowane zostały w wybrane przestrzenie ekspozycji stałej.

W krakowskim muzeum można zobaczyć mundur używany przez Marcina Dorocińskiego w serialu „Szpiedzy w Warszawie”. Aktor wcielił się w rolę pułkownika Antoniego Pakulskiego. Oprócz niego jest kombinezon cichociemnego i strój sanitariuszki z serialu „Czas Honoru”, mundur partyzanta z naszywką „Śmierć wrogom ojczyzny” z filmu „Historia Roja” oraz uniform strażnika NKWD z filmu „Katyń”. Nie zabrakło również strojów z obrazu „Miasto 44”, który reprezentują mundur żołnierza SS oddziału Dirlewangera oraz mundur powstańca warszawskiego. Na ekspozycji znalazło się 8 kostiumów, które będzie można oglądać do 15 maja.

To kolejna wystawa w Muzeum AK otwarta w ostatnim czasie. Od 16 lutego przy ul. Wita Stwosza 12 można oglądać plansze o Polskim Państwie Podziemnym na Rzeszowszczyźnie wypożyczone z Instytutu Pamięci Narodowej, a od 24 lutego nową wystawę czasową „Z głową bez karabinu” o powojennych dokonaniach żołnierzy AK. Najnowsza propozycja to kolejny powód dla którego warto odwiedzić ekspozycję stałą krakowskiej placówki.

Mundury pochodzą ze zbioru Hero Collection z Fabryki Umundurowania, która dotychczas wyprodukowała kostiumy do ponad 250 filmów.

Data dodania artykułu: 2016-03-01
Autor artykułu: www.krakow.pl
stat4u