SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,100. rocznica urodzin majora Stefana Kleczkowskiego
100 lat temu urodził się major pilot Stefan Kleczkowski, bohater Ojczyzny i członek legendarnych dywizjonów 302 i 303, uczestnik II wojny światowej. Z tej okazji w niedzielę 3 września odbyła się uroczystość w hołdzie jego pamięci.

Obchody 100. rocznicy urodzin majora Kleczkowskiego odbyły się w parafii p.w. św. Wawrzyńca w Kleczkowie, gdzie w jego intencji odprawiono mszę oraz na lokalnym cmentarzu parafialnym. Kwiaty na grobie majora w imieniu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego złożył kierownik delegatury w Ostrołęce Marcin Grabowski.

Organizatorem uroczystości poświęconych pamięci majora Stefana Kleczkowskiego były: Mazowieckie Inicjatywy Społeczne oraz Starostwo Powiatowe w Ostrołęce. Obecny na obchodach starosta Stanisław Kubeł podkreślił, że cenna jest każda inicjatywa upamiętniająca bohaterów regionu.

- Wrzesień to czas pamięci i czci bohaterów, którzy walczyli na różnych frontach w drugiej wojnie światowej, jednym z tych bohaterów był major Stefan Kleczkowski. Chciałem bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy włączyli się w organizację obchodów 100. rocznicy urodzin naszego bohatera, bohatera tej ziemi. Chciałem podziękować wszystkim stowarzyszeniom, a szczególnie Mazowieckim Inicjatywom Społecznym. Dziękuję także kombatantom, pocztom sztandarowym, mieszkańcom Kleczkowa i gminy Troszyn, a także rodzinie pana Stefana Kleczkowskiego – powiedział starosta ostrołęcki.

Major Stefan Kleczkowski urodził się 8 kwietnia 1917 roku w Dębowie. Od uroczenia związany z Kleczkowem, gdzie ukończył sześć klas szkoły podstawowej. W 1937 roku został przyjęty do Szkoły Podchorążych w Dęblinie. Dwa lata później otrzymał licencję pilota. Po wyjeździe z Polski przedostał się do Rumuni, Francji, a następnie do Wielkiej Brytanii. Zmarł w 1992 roku w Anglii, lecz zgodnie z jego życzeniem pochowany został w Polsce, na cmentarzu w Kleczkowie.

Data dodania artykułu: 2017-09-12
Autor artykułu: Mazowiecki UW
stat4u