SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,127 projektów kulturalnych wspieranych przez Poznań
Zakończył się ważny proces podziału wsparcia dla organizacji pozarządowych na działania kulturalne. W sumie w 2015 roku Miasto Poznań przekaże pieniądze na 127 projektów. Duże powody do radości mają organizacje związane z Łazarzem.
Ten dzień jest tym ważniejszy, że jest on zapowiedzią wydarzeń, które będą wspierały Łazarz. Chce powiedzieć też, że w konkursy te są dopiero początkiem drogi, która otworzy sferę kultury zarówno na tą, jak i o inne dzielnice. Dobrze, że są ludzie, którzy chcą ją zmieniać, wciągają w to mieszkańców, a potem wspólnie z miastem ustalają dalsza politykę" - powiedział zastępca prezydenta Miasta Poznania Mariusz Wiśniewski.

Po zakończonym w połowie stycznia konkursie na projekty artystyczne i współpracę zagraniczną, na początku lutego rozstrzygnięte zostały trzy kolejne, z priorytetów: "edukacja / przestrzeń publiczna", "projekty wydawnicze" oraz "pamięć historyczna / 1050-lecie Chrztu Polski". - Tegoroczną ciekawostką jest fakt, iż w każdym z trzech ostatnich konkursów najwyższą ocenę uzyskały projekty związane z osiedlem Św. Łazarz - mówi pełniący obowiązki dyrektora Wydziału Kultury Marcin Kostaszuk.

Komisja "edukacyjno-przestrzenna" najwyżej oceniła pomysł "Włącz Łazarz - Otwarta Strefa Kultury", zgłoszony przez Fundację Zielonej Przestrzeni. Idea Strefy narodziła się oddolnie, podczas spotkań łazarskich społeczników w dawnym budynku Hortexu przy ul. Głogowskiej. Za sprawą dotacji (w wysokości 26 tysięcy złotych), w pierwszej połowie maja odbędzie się cykl wydarzeń artystycznych i warsztatów. W tym samym konkursie dotacje uzyskały kolejne trzy projekty z tego rejonu: Łazarska Platforma Artystyczna przy klubie Krąg, Galeria Fotografii Związku Polskich Artystów Fotografików oraz festyn w Parku Wilsona.

Popularyzacja pamięci historycznej, zwłaszcza wśród młodych poznaniaków, stała się w tym roku jednym z celów festiwalu muzycznego LuxFest, który odbędzie się na początku października w Arenie i w łazarskim Parku Kasprowicza. Podczas festiwalu, który otrzymał dotację w wysokości 180 tysięcy złotych, odbędzie specjalny koncert z utworami poświęconymi Powstaniu Wielkopolskiemu. LuxFest w tym roku odbędzie się także w Toruniu, gdzie jego organizację wsparły środki z budżetu obywatelskiego.

Najwyżej ocenionym projektem wydawniczym jest z kolei publikacja poświęcona Stefanowi Wojneckiemu, wielkiej postaci fotografii XX wieku. Przygotuje ją fundacja 9/11 Art Space z ul. Orzeszkowej 9/11 - oczywiście na Łazarzu. Kwota dotacji to 23,5 tysiąca złotych.

Wyboru zwycięskich ofert dokonały komisje złożone z trzech przedstawicieli Prezydenta Miasta Poznania oraz trzech reprezentantów organizacji pozarządowych. Prezydent Jacek Jaśkowiak zaakceptował ich rekomendacje, nie wnosząc żadnych korekt. W czterech konkursach Miasto Poznań przyznało 127 dotacji na kwotę 5 milionów 829 tysięcy złotych.

Data dodania artykułu: 2015-02-11
Autor artykułu: źródło-www.poznan.pl
stat4u