SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,227. rocznica uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja
W czwartek w Warszawie na pl. Zamkowym odbyły się państwowe obchody Święta Konstytucji Trzeciego Maja. W uroczystości wziął udział Paweł Szefernaker, wiceszef MSWiA.

Ustawa Rządowa z 3 maja 1791 r. była pierwszą w Europie, a drugą po Konstytucji Stanów Zjednoczonych spisaną ustawą zasadniczą na świecie. Stanowiła zwieńczenie wysiłków Sejmu Wielkiego w dążeniu do zreformowania Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Obchody związane z uchwaleniem Konstytucji były zakazane w czasie rozbiorów. Po odzyskaniu niepodległości dzień uchwalenia Konstytucji – 3 maja 1791 r. - został uznany Świętem Narodowym w 1919 r. Po zakończeniu II Wojny Światowej i przejęciu władzy w Polsce przez komunistów, Święto zostało zdelegalizowane. Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono ustawą z 6 kwietnia 1990 r.

W uroczystości wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda, Stanisław Karczewski, marszałek Senatu, premier Mateusz Morawiecki, ministrowie, dowódcy rodzajów sił zbrojnych oraz komendanci służb podległych MSWiA.

Wcześniej wiceminister Paweł Szefernaker uczestniczył także we mszy świętej w intencji Ojczyzny w Bazylice Archikatedralnej p.w. św. Jana Chrzciciela.

Data dodania artykułu: 2018-05-04
Autor artykułu: mswia.gov.pl
stat4u