SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,30 lat temu kraje naszego regionu wybrały ścieżkę wolności
Jestem przekonany, że historia Czech, Polski oraz innych krajów naszego regionu jest historią sukcesu i inspiruje inne narody – mówił szef rządu podczas uroczystości upamiętniającej 30. rocznicę aksamitnej rewolucji. Jak dodał 30 lat temu, gdy upadły mury, kraje naszego regionu wybrały ścieżkę wolności, demokracji.

Mateusz Morawiecki podkreślał, że Polska była krajem, który rozpoczął proces zmian w Europie Środkowej na początku lat 80. XX wieku, gdy powstała Solidarność oraz przez częściowo wolne wybory w 1989 r. Polska stała się pierwszym wyłomem w murze, który przyniósł następne - na Węgrzech, w NRD i w Czechosłowacji - kontynuował. Jak zaznaczył, oba nasze kraje były izolowane przez ponad 40 lat przez komunizm. Jednak w kluczowych momentach 1989 r. nasze społeczeństwa szły razem. Dziś wspólnie występujemy jako kluczowi partnerzy nie tylko w ramach grupy V4, ale też Inicjatywy Trójmorza i Bukaresztańskiej Dziewiątki – zakończył szef rządu.

W praskim Muzeum Narodowym odbyła się ceremonia, w trakcie której zaprezentowano wystawę poświęconą aksamitnej rewolucji. Podczas wizyty Mateusz Morawiecki wziął także udział w spotkaniu premierów oraz przewodniczącego Bundestagu. W obchodach uczestniczyli również premierzy Czech, Słowacji i Węgier oraz przewodniczący Bundestagu.

Aksamitna Rewolucja to społeczne protesty w Czechosłowacji w drugiej połowie listopada 1989 r. przeciwko polityce komunistycznych władz tego kraju. Doprowadziły one do dymisji kierownictwa Komunistycznej Partii Czechosłowacji, powołania rządu z udziałem przedstawicieli demokratycznej opozycji oraz przeprowadzenia wolnych wyborów.

Data dodania artykułu: 2019-11-18
Autor artykułu: mat prasowe KPRMstat4u