SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,350-lecie przybycia kamedułów na Wigry
We wtorek w klasztorze w Wigrach odbyły się obchody inauguracji jubileuszu 350-lecia przybycia kamedułów na Wigry, które poprzedziła konferencja naukowa. W wydarzeniu wziął udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Półwysep wigierski i rozległy obszar w 1667 roku ufundował kamedułom król Jan Kazimierz. Kameduli przybyli na Wigry, by modlić się i pracować, a efekty ich pracy są widoczne do dzisiaj. Krzewili religię i kulturę, budowali kościoły, ale uczyli też rzemiosła, ogrodnictwa, gorzelnictwa, rolnictwa. Zakładali i rozwijali wsie - czerpiące z puszczy Budy i Huty, w których produkowano cegły, węgiel drzewny, stal i nawet szkło. W 1999 roku nad Wigry zawitał Papież Jan Paweł II. Wcześniej, Karol Wojtyła gościł tu w 1954 roku na spływie kajakowym.

Po konferencji naukowej, mszy i poświęceniu, w programie obchodów inauguracji jubileuszu 350-lecia przybycia kamedułów na Wigry były wycieczka statkiem i koncert Suwalskiej Orkiestry Kameralnej. W kolejnych miesiącach zostały zaplanowane warsztaty artystyczne, rajdy turystyczne, jarmark wigierski, dożynki diecezjalne. W tym czasie będzie już trwał remont eremów, dofinansowany kwotą 15 mln zł, pozyskaną z ministerstwa kultury.

Data dodania artykułu: 2018-05-05
Autor artykułu: Podlaski UW
stat4u