SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,5 posterunków Policji rozpoczęło pracę na Mazowszu
Dzisiaj otwieramy kolejny posterunek policji. Jest to proces, który ma doprowadzić do wzrostu poczucia bezpieczeństwa obywateli – powiedział Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji podczas otwarcia posterunku Korytnicy. To jedna z pięciu jednostek, których pracę zainaugurował szef MSWiA.

Minister Mariusz Błaszczak otworzył posterunki w Korytnicy, Zbuczynie, Sobolewie, Maciejowicach i Miastkowie Kościelnym. Wszystkie te jednostki zostały zamknięte w latach 2011-2013. Poprzedni rząd koalicji PO-PSL zlikwidował w całej Polsce łącznie 418 z 817 posterunków. Ich likwidacja nie była poprzedzona żadnymi analizami. Była to błędna decyzja, która odbiła się na bezpieczeństwie obywateli.

Obecnie na podstawie analiz i konsultacji społecznych przywracane są posterunki. Do 3 października otwarto 18 takich posterunków. Do końca roku planowane jest przywrócenie kolejnych 39 posterunków, a docelowo 150.

Minister Mariusz Błaszczak przypomniał, że wdrażanych jest szereg projektów, które mają usprawnić pracę policji i ułatwić kontakt społeczeństwa z funkcjonariuszami. Na terenie całej Polski uruchamiana jest Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki niej każdy z obywateli poprzez stronę internetowa może przekazać informacje o zagrożeniach w miejscu zamieszkania, które po weryfikacji funkcjonariuszy trafiają na mapę.

- Bardzo ważna w policji jest funkcja dzielnicowych. Również zmieniliśmy ich sposób pracy. Zostali oni odciążeni od zadań administracyjnych i biurowych – powiedział minister Mariusz Błaszczak. Przypomniał, że uruchomiona została mobilna wyszukiwarka dzielnicowych, która jest bardzo prosta w obsłudze. Jednym kliknięciem można ustalić kontakt do naszego dzielnicowego. Po wpisaniu do niej adresu możemy sprawdzić, który funkcjonariusz odpowiada za dany rewir. Aplikacja zawiera także bazę teleadresową wszystkich komend i komisariatów w Polsce.

- Moim zadaniem jako ministra jest przywrócenie etosu służby Policji – wspomniał szef MSWiA. Przypomniał, że podczas Światowych Dni Młodzieży widać było pierwsze efekty tych działań. Po raz pierwszy w historii, policja otrzymała od pielgrzymów i mieszkańców Krakowa owacyjne podziękowania za swoją profesjonalną służbę.

MSWiA pracuje również nad poprawą warunków służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. - W ubiegłym tygodniu rząd Pani Premier Beaty Szydło przyjął projekt budżetu na przyszły rok. Są w nim pieniądze, które pozwolą na wdrożenie pierwszego etapu programu modernizacji służb. W 2017 roku formacje podległe w ramach ustawy otrzymają na ten cel niemal 1,4 miliarda złotych. Prace nad ustawą rozpoczęły się z inicjatywy ministra Mariusza Błaszczaka. Ten priorytetowy projekt MSWiA stanowi nawiązanie do programu modernizacyjnego zapoczątkowanego przez premiera Jarosława Kaczyńskiego w 2007 r.

Z całej kwoty ok. 610 mln zł będzie przeznaczonych na podwyżki, które dotyczyć będą około 150 tys. funkcjonariuszy oraz około 30 tys. pracowników cywilnych ww. formacji. Od 1 stycznia 2017 roku, pensje funkcjonariuszy wzrosną o 253 zł, a pracowników służb o 250 zł. Ustawa zakłada też realizację nowych inwestycji i zakupów. Szczególny nacisk położono na wyposażenie funkcjonariuszy w nowoczesny sprzęt, dzięki któremu będą oni mogli sprostać stojącym przed nimi współcześnie wyzwaniom. Na ten cel przeznaczono ok. 780 mln zł. Program modernizacji służb obejmie lata 2017 – 2020. Obliczony jest na 6,5 mld złotych.

Data dodania artykułu: 2016-10-04
Autor artykułu: mswia.gov.pl
stat4u