SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,7. rocznica katastrofy smoleńskiej
W 7 rocznicę katastrofy smoleńskiej, wicewojewoda Józef Ramlau udał się do Dziewierzewa, gdzie uczestniczył w obchodach upamiętniających tragicznie zmarłego ppor. BOR Marka Uleryka i do Bydgoszczy, gdzie złożył wieńce na grobie śp. Aleksandra Fedorowicza.

Centralnym punktem uroczystości w Dziewierzewie była Msza Święta w intencji zmarłego w katastrofie smoleńskiej ppor. Marka Uleryka. W Eucharystii uczestniczyli m.in. wicewojewoda Józef Ramlau, burmistrz Kcyni Marek Szaruga, sołtys Dziewierzewa Dorota Czerwińska, siostry śp. ppor. Marka Uleryka oraz jego przyjaciele z BOR.

Po Mszy św. uroczyście przemaszerowano na cmentarz, gdzie na grobie śp. ppor. Marka Uleryka, przy asyście honorowej, wicewojewoda Józef Ramlau złożył wieńce w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Premier RP Beaty Szydło, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka i wojewody kujawsko-pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza. Wieńce złożyli także burmistrz Kcyni, sołtys Dziewierzewa, siostry zmarłego funkcjonariusza BOR oraz jego przyjaciele.

Ostatnim punktem obchodów było złożenie kwiatów i zapalenie znicza pod tablicą znajdującą się na budynku Zespołu Szkół w Dziewierzewie, którego śp. ppor. Marek Uleryk jest patronem od września 2016 roku.

Ppor. Marek Uleryk od 2003 roku służył w Biurze Ochrony Rządu. Pośmiertnie został awansowany z chorążego na stopień podporucznika oraz odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zginął w katastrofie pod Smoleńskiej na służbie przy świętej pamięci prezydencie RP Lechu Kaczyńskim 10 kwietnia 2010 roku. Został pochowany na cmentarzu parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Dziewierzewie.

Wicewojewoda Józef Ramlau był także dzisiaj na grobie zmarłego w katastrofie smoleńskiej śp. Aleksandra Fedorowicza, który był tłumaczem języka rosyjskiego śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Tam w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Premier RP Beaty Szydło i wojewody Mikołaja Bogdanowicza złożył wieńce. Podczas tej uroczystości, wojsko wystawiło posterunek honorowy. Na cmentarzu przy ul. Toruńskiej w Bydgoszczy obecny był brat zmarłego, Dariusz Fedorowicz.

Data dodania artykułu: 2017-04-11
Autor artykułu: Kujawsko-Pomorski UW
stat4u