SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,74. Rocznica ludobójstwa na Wołyniu – Opole
11 lipca 1943 roku miała miejsce tzw. „Krwawa Niedziela”, która była kulminacją zbrodniczej działalności OUN – UPA. Tysiące Polaków na Wołyniu poniosło straszliwą śmierć z rąk ukraińskich szowinistów. Na pamiątkę tych tragicznych wydarzeń w ubiegłym roku Sejm RP ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.

Na Placu Wolności w Opolu odbyły się uroczystości upamiętniające ponad sto tysięcy ofiar Rzezi Wołyńskiej. W uroczystościach udział wziął udział Ryszard Szram, który odczytał odezwę wojewody opolskiego Adriana Czubaka. „Kresy Wschodnie od zawsze były ważnym ośrodkiem kształtowania się polskiej tożsamości narodowej i kultury. To właśnie z Kresów pochodzili m.in. wojskowi Stanisław Żółkiewski, legendarny zwycięzca bitwy pod Kłuszynem z 1610 roku; Tadeusz Kościuszko, przywódca pierwszego ogólnonarodowego powstania; Jan III Sobieski, zwycięzca spod Wiednia. Z Kresów pochodzili wybitni pisarze i poeci: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Eliza Orzeszkowa. Nie możemy także zapomnieć o takich wybitnych postaciach, jak Józef Piłsudski czy Ignacy Jan Paderewski, twórcy polskiej niepodległości z 1918 roku.” – czytamy w liście.

Po zakończeniu wystąpień gości, delegacje złożyły wieńce i kwiaty przy tablicy upamiętniającej Ofiary Ludobójstwa na Kresach.

Data dodania artykułu: 2017-07-13
Autor artykułu: Opolski UW
stat4u