SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,78. rocznica napaści Związku Radzieckiego
Kombatanci, przedstawiciele służb, harcerze, delegacje i mieszkańcy Poznania zebrali się pod Pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru w Poznaniu podczas organizowanych przez wojewodę wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna wojewódzkich obchodów w 78. rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele ojców franciszkanów na Górze Przemysła i złożenie kwiatów przed Pomnikiem 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Stamtąd, ulicami Poznania przeszedł Marsz Pamięci prowadzony przez Orkiestrę Reprezentacyjną Sił Powietrznych oraz poczty sztandarowe.

W rocznicę ataku wojsk radzieckich na Polskę i z okazji przypadającego 17 września Dnia Sybiraka wojewoda przypomniał dramatyczne wydarzenia z 1939 roku - Napaść sowiecka na Polskę rozgrywała się na dwóch frontach: białoruskim i ukraińskim. Wojsku towarzyszyły grupy specjalne NKWD, które dysponowały listą osób przeznaczonych do aresztowań. Rozpoczęło się bezwzględne mordowanie ludności polskiej i masowe wywózki - mówił wojewoda Zbigniew Hoffmann.

Po modlitwie ekumenicznej uczczono pamięć ofiar wojny złożeniem kwiatów.

Data dodania artykułu: 2017-09-18
Autor artykułu: Wielkopolski UW
stat4u