SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,96 lat temu Górny Śląsk powrócił do Polski
20 czerwca 1922 r., na znak powrotu Górnego Śląska do Macierzy, tłum mieszkańców powitał na moście w Szopienicach wkraczające do Katowic oddziały Wojska Polskiego. Z okazji 96. rocznicy tego wydarzenia wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz wziął dzisiaj udział w uroczystościach, które odbyły się pod Pomnikiem Wolności oraz na placu Sejmu Śląskiego.

To właśnie tu, od strony Szopienic, 20 czerwca 1922 r. Wojsko Polskie pod dowództwem generała Stanisława Szeptyckiego wkroczyło na tereny dzisiejszych Katowic. Tak jak mój poprzednik sprzed dziewięćdziesięciu sześciu lat, wojewoda śląski Józef Rymer, chcę dziś w imieniu mieszkańców województwa śląskiego oddać cześć wszystkim tym, którzy przyczynili się do powrotu Górnego Śląska do Polski. Szczególnie dziękuję powstańcom śląskim, śląskim rodzinom, w których pielęgnowano polskość i każdemu, kto wówczas zachował w swym sercu umiłowanie polskości – mówił pod Pomnikiem Wolności, znajdującym się przy placu Powstańców Śląskich w Katowicach, wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, który wraz z wiceprezydentem Katowic Marzeną Szubą złożył kwiaty pod obeliskiem.

Pomnik, pod którym odbyła się główna część dzisiejszych obchodów, składa się z dwóch tablic – jedna z nich upamiętnia powrót Górnego Śląska do Polski, a druga – miejsce, w którym dwa lata później stanął Pomnik Wolności, zniszczony w 1939 r. przez hitlerowców. Podczas uroczystości przybliżono rys historyczny wydarzeń z 1922 r., a grupa rekonstrukcyjna z 10. Harcerskiej Drużyny Żeglarskiej im. gen. Mariusza Zaruskiego odtworzyła jeden z epizodów powitania oddziałów gen. Szeptyckiego na Górnym Śląsku, jakim było symboliczne rozbicie łańcucha przez inwalidę – powstańca śląskiego Juliusza Chowańca.

W obchodach 96. rocznicy powrotu Górnego Śląska do Macierzy wzięli udział m.in. przedstawiciele służb mundurowych, młodzież szkolna oraz dzieci z pobliskich przedszkoli. Druga część uroczystości odbyła się na placu Sejmu Śląskiego, gdzie wicewojewoda Jan Chrząszcz wraz z wiceprezydentem oraz radnymi Miasta Katowice złożyli kwiaty pod pomnikiem dyktatora III powstania śląskiego Wojciecha Korfantego.

***

20 czerwca 1922 r. Wojsko Polskie pod dowództwem gen. Stanisława Szeptyckiego uroczyście wkroczyło do Katowic. Powitanie odbyło się na moście w Szopienicach, skąd oddziały w kilkumetrowej defiladzie przeszły na katowicki rynek. W wydarzeniach tych uczestniczyli główni kreatorzy walki o przyłączenie Górnego Śląska do Polski, m. in. Wojciech Korfanty, pierwszy wojewoda śląski Józef Rymer, powstańcy i działacze narodowi. W kolejnych dniach czerwca i lipca 1922 roku polskie oddziały powitano w pozostałych, przyznanych Polsce powiatach górnośląskiego obszaru plebiscytowego.

Data dodania artykułu: 2018-06-21
Autor artykułu: Śląski UW
stat4u