SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,96 lat temu uratowaliśmy Europę
96 lat temu na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej – jednej z najważniejszych nie tylko w dziejach Polski, ale i Europy, którą powszechnie zalicza się do tych, które decydowały o losach świata.

W obronie Rzeczpospolitej i chrześcijańskiej Europy stanął cały Naród. Bezprzykładne męstwo polskich żołnierzy oraz przenikliwość i mądrość ich dowódców zaowocowały zwycięstwem. Europa mogła odetchnąć.

W opinii społecznej nie byłoby zwycięstwa, gdyby nie wsparcie i opieka Tej, co Jasnej broni Częstochowy, Królowej Korony Polskiej. Dlatego na pamiątkę zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej 1920 roku, Wojsko Polskie świętuje 15 sierpnia, uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jako swój dzień.

Wojewódzkie obchody Święta Wojska Polskiego zainaugurowała uroczysta msza święta pod przewodnictwem arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Liturgia zgromadziła liczne grono kombatantów, żołnierzy, policjantów i strażaków, mieszkańców Łodzi i regionu.

W kazaniu metropolita łódzkimówił o wielkiej roli jaką Matka Najświętsza odgrywała i odgrywa w historii naszej Ojczyzny. Przypomniał jak marszałek Józef Piłsudski dokonał aktu oddania Polski Sercu Najświętszej Panny Maryi 25 sierpnia 1920 roku. Był to akt wielkiej wdzięczności za opiekę, ale także prośba o troskę i wyproszenie błogosławieństwa Niebios dla Polski. Także ówczesny papież Benedykt XV mówił do biskupów polskich o trosce Maryi i Opatrzności Bożej nad Polską oraz o tym, że nigdy nie wątpili, że Bóg będzie przy Polakach, gdyż zasłużyli na to swoją pobożnością.Swoją homilię zakończył słowami papieża Franciszka, z Jego wizyty w Polsce, że Polska przypomina dziś całej Europie, że nie może być mowy o przyszłości kontynentu bez jego wartości założycielskich, których centrum stanowi chrześcijańska wizja człowieka.

Po zakończeniu celebry, uroczystości kontynuowane były, z pełnym ceremoniałem wojskowym, na placu Jana Pawła II przed łódzka archikatedrą. Kwiaty pod pomnikiem bohaterskiego księdza Ignacego Skorupki, odznaczonego Orderem Orła Białego złożyli: ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski, biskup luterański Jan Cieślar, wojewoda łódzki Zbigniew Rau, członek Zarządu WŁ Jolanta Zięba – Gzik, prezydent Hanna Zdanowska, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego – płk. Jarosław Wasilewski. Znicze pamięci zapłonęły też pod statuą św. Jana Pawła II. Po uroczystym podniesieniu flagi państwowej na maszt, zmianie warty honorowej przy Płycie Grobu Nieznanego Żołnierza oraz odegraniu hymnu państwowego – przemówienie wygłosił Zbigniew Rau. Podkreślił , że polscy żołnierze ryzykują zdrowie i życie, broniąc dobra wspólnego, którego istotą jest nasza wolność, niezawisłość i suwerenność Narodu i Państwa. Przypomniał też o obecności Polski w NATO. - Żołnierz polski nigdy nie okupował, nigdy nie zniewalał, nigdy nie pozbawiał praw innych narodów. dlatego też dzisiaj w sposób bardzo naturalny, oczywisty i partnerski przynależy do Paktu Północnoatlantyckiego - mówił wojewoda.

Zebrani wysłuchali następnie Apelu Pamięci Oręża Polskiego, kompania honorowa oddała salwę honorową, po czym kombatanci, parlamentarzyści, przedstawiciele władz, a także delegacje różnych środowisk społecznych i zawodowych Łodzi i województwa złożyły wieńce i wiązanki kwiatów na Płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Na zakończenie podniosłej uroczystości odbyła się defilada kompanii honorowych Wojska Polskiego, Policji Państwowej, Państwowej Straży Pożarnej i Straży Miejskiej. Ceremonię uświetnił występ orkiestry Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego z Łodzi. Oprawę wojskową zapewnili stacjonujący w Leźnicy Wielkiej żołnierze 1. Batalionu Szwoleżerów Marszałka Józefa Piłsudskiego z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim.

Podobne uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego odbyły się w wielu innych miastach województwa łódzkiego.

Data dodania artykułu: 2016-08-16
Autor artykułu: Łódzki UW
stat4u