SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,98. rocznica Bitwy nad Wkrą
W sobotni wieczór w Borkowie odbyły się uroczystości upamiętniające bohaterów 1920 roku. Obchodzona tam od lat rocznica „Bitwy nad Wkrą” cieszy się dużym zainteresowaniem. W wydarzeniu uczestniczył Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz.

Uroczystość 98. rocznicy „Bitwy nad Wkrą” rozpoczęło wprowadzenie posterunku honorowego i wejście pocztów sztandarowych. Tuż po nim odbyła się polowa Msza Święta, którą sprawował przedstawiciel Biskupa Polowego ks. ppor. Antoni Humeniuk. Asystę honorową na wydarzeniu zapewnili żołnierze z 2. Mazowieckiego Pułku Saperów z Kazunia.

Podczas uroczystego apelu, który był kolejnym punktem świętowania, Artur Standowicz Wicewojewoda Mazowiecki odczytał w imieniu Prezesa Rady Ministrów okolicznościowy list.

Po oficjalnych wystąpieniach oddana została salwa honorowa na cześć poległych w walce, a w miejscu ich upamiętnienia złożono wieńce i wiązanki kwiatów. Wicewojewoda Mazowiecki wspólnie z Marcinem Grabowskim Kierownikiem Delegatury MUW w Ostrołęce złożyli wieniec pod pomnikiem poległych w 1920r.

Obchody uświetnił występ Orkiestry Wojskowej z Siedlec. Uczestnicy wydarzenia byli również częstowani gorącą, strażacką grochówką serwowaną przez Druhów z OSP Cieksyn. Na zakończenie uroczystości organizatorzy zapewnili widzom dodatkowe emocje. Zebrani mogli obejrzeć inscenizację historyczną przygotowaną przez grupy rekonstruktorów. Odtworzono wówczas elementy polsko – bolszewickiej bitwy stoczonej nad Wkrą w 1920 roku.

Bitwa nad Wkrą odbyła się w sierpniu 1920 r. polska armia broniła przed nacierającymi wojskami bolszewickimi dojścia do Warszawy. W dniach 14-15 sierpnia 1920 r. pod wsią Borkowo polskie 9. i 11. dywizje piechoty oraz Brygada Syberyjska starły się z bolszewickimi 11. i 16. dywizjami strzeleckimi. Mimo ciężkich strat Wojsko Polskie odepchnęło przeciwnika i uniemożliwiło mu obejście Warszawy od północy.

Rocznicowe obchody honorowym patronatem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Data dodania artykułu: 2018-08-21
Autor artykułu: Mazowiecki UW
stat4u