SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Abp Światosław Szewczuk na spotkaniu w Lublinie
Abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Kościoła Greckokatolickiego podczas pobytu w Lublinie spotkał się z lubelskimi biskupami, duchowieństwem, władzami miasta i województwa, a także rektorami uczelni. W wydarzeniu uczestniczył również wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

Wcześniej patriarcha kijowsko-halicki wziął udział w uroczystej liturgii sprawowanej w cerkwi Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Lublinie z okazji obchodów 25-lecia lubelskiej parafii greckokatolickiej. Uczestniczył także w promocji książki-wywiadu pt. „Dialog leczy rany”, która miała miejsce w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Abp Światosław Szewczuk, arcybiskup większy kijowsko-halicki, jest zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. W latach 1983-1989 uczył się w podziemnym seminarium duchownym. Następnie odbył studia m. in. w Buenos Aires i w Rzymie. Obronił na rzymskim uniwersytecie Angelicum doktorat z antropologii teologicznej i podstaw teologii moralnej w teologicznej tradycji bizantyjskiej. W 2009 r. został mianowany biskupem pomocniczym w Buenos Aires. W 2011 r. Synod Biskupów Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej wybrał go na swego zwierzchnika. Wybór ten zatwierdził papież Benedykt XVI.

Data dodania artykułu: 2018-06-10
Autor artykułu: Lubelski UW
stat4u