SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Aleja tysiąca lip budzi się w Warszawie
Na wiosnę właśnie budzą się do życia. Ich korony pokrywają się zieloną mgiełką. Zdobią najpiękniejszy wjazd do stolicy prowadzący od lotniska Chopina. Lipy w al. Żwirki i Wigury są unikatowym przykładem miejskiej zieleni alejowej. W „Alei drzew. Pomniku przyrody”, na odcinku pomiędzy pomnikiem Lotnika a skrzyżowaniem ul. Żwirki i Wigury z ulicą 17 Stycznia, rośnie 1052 drzewa w trzech lub czerech rzędach. Za pomnik przyrody zostały uznane 2001 roku, od 2009 roku opiekuje się nimi m.st. Warszawa w zakresie zlecania prac pielęgnacyjnych, cięć sanitarnych i zakładania wiązań w koronach. Najpoważniejszym zabiegiem jest sadzenie nowych drzew w miejsce tych, które uschły. W latach 2011-2014 na zlecenie ZOM w alei posadzono 62 lipy drobnolistne ‘Greenspire’, bardzo dorodne, o obwodzie pnia 35-40 cm.
Ponad czterokilometrowa aleja prowadząca z lotniska do centrum miasta jest nie tylko piękna i unikatowa, ale stanowi także jeden z elementów napowietrzających miasto. Zachwyca o każdej porze roku, jednak najbardziej niezwykła jest w porze kwitnienia, kiedy nad drzewami unosi się przepiękny aromat niepozornych, lipowych kwiatków.

Drzewa chronione w Warszawie

W stolicy ochroną objęto 2247 drzewa, rosnące w alejach (jest ich siedem), w grupach lub pojedynczo. Niektóre z nich mają niezwykłą historię, np.:

Dąb szypułkowy - najstarszy liczący ponad 600 lat, pomnik przyrody w Warszawie Mieszko I, rośnie przy ul. Nowoursynowskiej (pierśnica – 870 cm, wysokość 16 m).

Topola kanadyjska - odmiana późna, żółtolistna zwana „Topolą Obrońców” rośnie przy ul. Grójeckiej 95, w sąsiedztwie pomnika „Barykada Września”. Topola liczy ok. 90 lat, więc rosła w tym miejscu w okresie najcięższych walk barykadowych we wrześniu 1939 r. W okresie 5-19 sierpnia 1944 r. na placu targowym przy ul. Grójeckiej 95 hitlerowcy urządzili obóz przejściowy dla ludności Ochoty tzw. Zieleniak. Dokonywano tam masowych zbrodni na ludności cywilnej. Topola znajdowała się w obrębie Zieleniaka co potwierdzają relacje więźniów obozu.

Lipa drobnolistna - zwana „Lipą Sowińskiego” rosnąca na nasypie stanowiącym pozostałość fortyfikacji reduty. Szacowany wiek lipy około 190 lat.

Grusza pospolita - zwana „Gruszą Walentego Ciechomskiego” rosnąca u zbiegu ul. Racławickiej i ul. Bałuckiej. Grusza zasadzona w 1870 r. przez ostatniego sołtysa wsi Mokotów Walentego Ciechomskiego, uczestnika powstania styczniowego w 1863 r. oraz wojny rosyjsko - tureckiej, w bliskim sąsiedztwie posiadłości, w której żył i umarł.

Buk czerwonolistny – rośnie w parku przed CH Wola Park przy ul. Górczewskiej w pozostałości po parku pokazowym firmy ogrodniczej C.H. Ulricha. Jego wiek ocenia się na 130 lat.

Klon jawor - zwany „Maria”, rosnący na terenie parku przy Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie przy ul. Wawelskiej 15. Drzewo zostało posadzone w 29 maja 1932 r. przez Marię Skłodowską-Curie w parku przy budynku Instytutu Radowego (obecnie Klinika Onkologiczna) na pamiątkę otwarcia Instytutu.

Data dodania artykułu: 2015-04-20
Autor artykułu: źródło-UM Warszawastat4u