SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Amerykanie w Olsztynie: wzmacniają i zwiedzają
Wicewojewoda Sławomir Sadowski przyjął dzisiaj delegację sił amerykańskich stacjonujących w ramach wojsk NATO w Orzyszu i Bemowie Piskim. Celem formacji jest wzmocnienie wschodniej flanki Paktu Północnoatlantyckiego.

Trzon 1200-osobowego kontyngentu stanowią Amerykanie. Trzech z nich, na czele ze swym dowódcą, kpt. Kevinem Nighem odwiedziła Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki. Spotkanie z wicewojewodą Sadowskim miało charakter kurtuazyjny, rozmawiano o wspólnych wątkach historii naszych krajów.

Amerykanie chętnie mówili również o swych pozytywnych wrażeniach z poznawania Polski i naszego regionu. Na mapie ich dotychczasowych wojaży znalazły się już Gdańsk, Warszawa, a tu, w regionie, oprócz Olsztyna, także mniejsze miejscowości, jak chociażby Olecko. Rozmawiano o różnych ciekawostkach turystycznych związanych z tą częścią kraju. Wojewoda Sadowski rekomendował odwiedzenie zamku w Malborku i podróż kanałem elbląskim.

Żołnierze amerykańscy pozytywnie wypowiadali się na temat walorów przyrodniczych Warmii i Mazur, które przypominają im trochę rodzinny stan Minnesotę słynącą różnorodnej dzikiej przyrody, parków i lasów stanowych oraz terenów rekreacyjnych.

W spotkaniu udział wzięli również przedstawiciele 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej na czele z płk Mirosławem Brysiem oraz z-ca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego W-M UW Krzysztof Marciniak. W części roboczej spotkania rozmawiano o przygotowaniach do ćwiczeń pod kryptonimem Saber Strike 18, które odbędą się na terenie województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

Data dodania artykułu: 2018-04-14
Autor artykułu: Warmińsko-Mazurski UW
stat4u