SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Bicie rekordu w tańczeniu poloneza w Lubelskiem
Pamiętam studniówkowego poloneza. Wszystkie polonezy, które się tańczy mają miejsce w takich uroczystych chwilach. Najbardziej zapadł mi w pamięci ten ostatni polonez, który tańczyliśmy z ambasadorami, którzy przyjechali na swoją misję na Lubelszczyznę.

To było kilkudziesięciu ambasadorów ze wszystkich stron świata i z nimi zatańczyliśmy poloneza w Dworze Anna w Jakubowicach Konińskich, co zrobiło na nich przeogromne wrażenie, ale i na nas też – mówił wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, podczas próby pobicia rekordu Polski w liczbie par jednocześnie tańczących poloneza 8 czerwca 2018 roku w Zwierzyńcu.

Chcemy ustanowić rekord i tu musi być dużo miejsca, dlatego tańczymy w plenerze. Zwierzyniec jest słynny z tego, że był posiadłością Zamojskich, rezydencją, tym miejscem, w której polskość się kształtowała na przestrzeni wieków. Zamojski tę polskość czuł w tych lasach, w tym parku, w tym pięknym kościółku. Miejsce dla odtańczenia poloneza jest wyjątkowe i najlepsze z możliwych – zakończył wojewoda.

Rekordowy Polonez na 100-lecie Odzyskania Niepodległości jest jedną ze wspólnych inicjatyw zaplanowanych przez szkoły i placówki oświatowe z obszaru działania Kuratorium Oświaty w Lublinie Delegatura w Zamościu. Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości organizatorzy wraz z uczestnikami podjęli próbę ustanowienia rekordu Polski w liczbie par jednocześnie tańczących poloneza w wielu miejscowościach województwa lubelskiego.

W próbie ustanowienia rekordu wzięły udział szkoły z powiatów: zamojskiego, biłgorajskiego, hrubieszowskiego i tomaszowskiego. Tańczenie Rekordowego Poloneza odbywało się zarówno w poszczególnych szkołach, jak i lokalnie na rynkach i placach miast w zaangażowanych powiatach. Wszystkich uczestników Rekordowego Poloneza obowiązywały wytyczne Biura Rekordów, które dotyczą m.in.: wymaganego – eleganckiego stroju oraz układów choreograficznych.

Organizatorem wydarzenia był Zespół Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska im. Jana Zamoyskiego w Zwierzyńcu na czele z dyrektorem szkoły Waldemarem Gardiaszem. W wydarzeniu wzięła także udział lubelski kurator oświaty Teresa Misiuk.

Data dodania artykułu: 2018-06-12
Autor artykułu: Lubelski UW
stat4u