SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Blokada torów zakończona. „Czekamy na expose nowej pani premier”
24 września śląscy górnicy zablokowali pociągi z importowanym z Rosji węglem na przejściu granicznym Braniewo-Mamonowo w woj. warmińsko-mazurskim. Akcja obywatelskiego sprzeciwu wobec nadmiernego importu rosyjskiego węgla do Polski zakończyła się sukcesem.
Licząca około 200 osób grupa górników wyszła na przygraniczny węzeł kolejowy przed świtem, ok. godz. 3.40. Przejazd pociągów wwożących do Polski surowiec z Rosji został zablokowany. - Ludzie przyjechali tu, bo to jest główny punkt przesyłu rosyjskiego węgla do Polski. Rocznie przejeżdżają tędy miliony ton. Niedaleko stąd piętrzą się potężne hałdy rosyjskiego węgla - wyjaśniał Stanisław Kłysz, wiceszef górniczej Solidarności. - Od miesięcy rząd obiecywał, że ureguluje kwestię rosyjskiego importu rosyjskiego węgla i koncesji na handel surowcem. I jak zwykle nic nie zrobił. Było tylko kwestią czasu, że ludzie wezmą sprawy w swoje ręce i właśnie jesteśmy tego świadkami - powiedział Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności, który wraz z liderami górniczej „S” przyjechał wesprzeć protestujących górników.

Petycja do rządu
Z uczestnikami obywatelskiego protestu spotkał się wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski i przyjął skierowaną do rządu petycję, w której górnicy domagają się podjęcia zdecydowanych działań w sprawie ograniczenia nieuczciwego importu węgla kamiennego z Federacji Rosyjskiej do naszego kraju. W petycji protestujący przypomnieli, że rząd wielokrotnie obiecywał górnikom wdrożenie instrumentów pozwalających powstrzymać nadmierny i nieuczciwy import węgla, który niszczy polskie górnictwo i miejsca pracy w tym sektorze. - Niestety wszelkie deklaracje składane zarówno przez przedstawicieli resortu gospodarki, jak i przez premiera Donalda Tuska okazały się pustymi obietnicami. W sytuacji, gdy polskie spółki węglowe stoją na skraju upadku, do naszego kraju importowane są coraz większe ilości węgla. Torami, na których dzisiaj protestujemy w zeszłym roku wjechało do naszego kraju ok. 11 mln ton rosyjskiego węgla. Nie możemy dłużej tolerować takiej sytuacji. Dlatego zdecydowaliśmy się nałożyć dzisiaj obywatelskie embargo na rosyjski węgiel - napisali w petycji.

Data dodania artykułu: 2014-09-25
Autor artykułu: źródło-www.solidarnosc.org.pl
stat4u