SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Bydgoszczanin Honorowym Ambasadorem miasta podczas 71. Tour de Pologne
W czwartek (3 lipca) Sylwester Szmyd otrzymał od prezydenta Rafała Bruskiego tytuł Honorowego Ambasadora Bydgoszczy podczas 71. Tour de Pologne.
- Przede wszystkim cieszę się, że w Bydgoszczy o mnie pamiętają – tutaj się urodziłem. Jestem wychowankiem bydgoskiego klubu Romet i właśnie ta nazwa widnieje na mojej licencji. Jeszcze bardziej cieszy mnie fakt, że Tour de Pologne wraca do Bydgoszczy a ja pierwszy raz pojadę w etapie który się zaczyna lub kończy w tym mieście. Tegoroczne TdP będzie dla mnie szczególne - powiedział Sylwester Szmyd.

Sylwester Szmyd
Urodzony 2 marca 1978 w Bydgoszczy. Polski kolarz szosowy, zawodnik hiszpańskiej ekipy UCI World Tour Movistar Team. Karierę rozpoczął w 2001. W peletonie znany jest jako jeden z najlepszych górskich gregario (pol. pomocników), specjalizuje się w jeździe po górach. W swojej karierze rozpoczął i ukończył 21 Grand Tourów. Swoje pierwsze zwycięstwo etapowe w zawodowej karierze odniósł 11 czerwca 2009 podczas wyścigu Critérium du Dauphiné wygrywając jego 5. etap po morderczej wspinaczce na legendarny podjazd Mont Ventoux. Od 2013 występuje w barwach hiszpańskiej drużyny Movistar.

Przypominamy, że 3 sierpnia w Bydgoszczy poznamy zwycięzcę pierwszego etapu tegorocznego Tour de Pologne. Tour de Pologne to największa coroczna impreza sportowa w Polsce, pięciokrotnie uznana za najlepszą imprezę roku wg plebiscytu Przeglądu Sportowego i TVP, należy do elitarnego grona 28 najlepszych wyścigów świata cyklu UCI World Tour, w tym 14 wieloetapowych (obok tak znanych wyścigów jak: Tour de France, Giro d’Italia czy Vuelta a Espana). Dzięki temu, że jest imprezą wysoko punktowaną (za zwycięstwo w TdP kolarz otrzymuje 100 punktów w rankingu, za wygranie znacznie dłuższych tourów – Giro d’Italia czy de France – 170 pkt.), organizatorzy nie martwią się o udział kolarskich gwiazd.

Tour de Pologne to nie tylko wyścig zawodowych kolarzy, ale także bogaty program dla dzieci i amatorów. Z myślą o nich odbędzie się Nutella Mini Tour de Pologne – czyli wyścig dla adeptów kolarstwa odbywający się na fragmencie trasy dorosłego Tour de Pologne. W ubiegłym roku wzięło w nim udział ponad 1000 uczestników.

Zawody kolarskie Nutella Mini Tour de Pologne 2014 odbędą się kolejno w: Bydgoszczy, Warszawie, Rzeszowie, Katowicach, Zakopanem i Krakowie.

Zawody będą rozgrywane w dwóch kategoriach wiekowych: dzieci urodzone w latach 2006-2004 lata 8-10 i dzieci urodzone w latach 2003 -2002 lata 11-12. Długość trasy: trasa o długości 4.8 kilometra, trasa o długości 4,8 kilometra. Zgłoszenie następuje poprzez wysłanie przez stronę internetową prawidłowo wypełnionego formularza zgłoszeniowego opublikowanego na stronie internetowej Organizatora. Zgłoszenia uczestnictwa przez Internet należy dokonać w ostatecznym terminie do 31-07-2014r.

Data dodania artykułu: 2014-07-06
Autor artykułu: źródło-www.bydgoszcz.pl
stat4u