SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Centrum Hewelianum bliżej pomorskich uczelni
Dzisiaj 20 lutego 2014 r. odbyło się uroczyste zakończenie projektu pn. „Adaptacja Centrum Hewelianum w Gdańsku na potrzeby naukowo - dydaktyczne pomorskich szkół wyższych”, którego efektem jest innowacyjna pracownia naukowo-dydaktyczna - „Galeria Ruchu”.
Obserwacja promieniowania kosmicznego, ramię robota, rura rezonansowa Kundta, lidar lub machina „Coelestis” - to zaledwie część najnowszej generacji stanowisk dydaktycznych, które od dziś czekają na studentów pomorskich uczelni na gdańskiej Górze Gradowej! Dzięki powstaniu nowej pracowni - „Galerii ruchu” - do dyspozycji wykładowców, studentów oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych oddanych zostaje 9 sal ekspozycyjnych, ponad 30 interaktywnych stanowisk, kolekcja meteorytów oraz historyczna aparatura naukowa, udostępniona przez Politechnikę Gdańską i Uniwersytet Gdański. 20 lutego 2014 roku oficjalnie kończy się realizacja projektu pn. „Adaptacja Centrum Hewelianum w Gdańsku na potrzeby naukowo-dydaktyczne pomorskich szkół wyższych”. Jego efektem jest nowa przestrzeń naukowo-dydaktyczna wzbogacająca ofertę wystawienniczą i edukacyjną Centrum Hewelianum - „Galeria ruchu”, utworzona w zrewaloryzowanym budynku zabytkowej Galerii Strzeleckiej na terenie zespołu pofortecznego Góry Gradowej. To jedno z najnowocześniejszych miejsc tego typu, które będzie wykorzystywane w procesie kształcenia akademickiego oraz pozwoli także na poszerzanie wiedzy z zakresu fizyki i astronomii uczniom szkół ponadgimnazjalnych.

Wszystkie stanowiska znajdujące się w nowej pracowni naukowo-dydaktycznej są interaktywne oraz multimedialne. Pozwalają na wykonywanie własnych doświadczeń i śledzenie ich wyników, nauczycielom zaś na przeprowadzanie zróżnicowanych zajęć edukacyjnych. Obiekt wyposażony został także w salę dydaktyczną oraz stanowiska komputerowe, pozwalające na podsumowanie wyników wykonanych badań.

Do budowy stanowisk zastosowano nowoczesne formy przekazu informacji z wykorzystaniem technik multimedialnych, elektronicznych i robotycznych. Wśród nich znalazły się m.in. stanowiska do badań ruchu obrotowego i falowego, równia pochyła, wahadło matematyczne, Lidar, tunel aerodynamiczny oraz jedyna w Polsce dyfuzyjna komora mgłowa, umożliwiająca obserwację naturalnego promieniowania ziemskiego i promieniowania kosmicznego.

„Galeria ruchu” jest uzupełnieniem i wzbogaceniem oferty Centrum Hewelianum - miejsca, które dzięki wsparciu Unii Europejskiej, od sześciu już lat proponuje innowacyjną edukację połączoną z kreatywnym wypoczynkiem.

Data dodania artykułu: 2014-02-20
Autor artykułu: źródło - UM Gdańsk
stat4u