SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Centrum Urazowe powstanie w Kielcach
Umowę dotyczącą utworzenia Centrum Urazowego dla dorosłych w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach podpisał podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Marek Tombarkiewicz z dyrektorem szpitala Andrzejem Domańskim. Gospodarzem spotkania w urzędzie wojewódzkim była wojewoda Agata Wojtyszek.

Jedyne w województwie świętokrzyskim Centrum Urazowe zostanie utworzone i doposażone przy udziale środków unijnych z Programu Infrastruktura i Środowisko. Wartość projektu to 11 983 102 zł, z czego dofinansowanie unijne wyniesie 8 500 000 zł.

- Dzięki podpisanej umowie harmonogram zakłada już możliwość ogłaszania przetargów na część budowlaną centrum urazowego, jego wyposażenie to pierwsze półrocze przyszłego roku. Bardzo nam zależy, by te prace szły jak najszybciej. Chciałbym, by w trzecim kwartale przyszłego roku centrum zostało już uruchomione dla pacjentów – mówił wiceminister Tombarkiewicz.

- Wiemy wszyscy, że katastrofy czy wypadki niestety się zdarzają. Poczucie bezpieczeństwa, które mamy zapewnione dzięki istnieniu takiego centrum urazowego w stolicy województwa jest bardzo ważne. Dzięki tej inwestycji nie tylko mieszkańcy naszego regionu będą mogli czuć się bezpieczni, placówka ta może nieść pomoc także mieszkańcom ościennych województw. Istotna jest także perspektywa powstania centrum urazowego dla dzieci – podkreśliła wojewoda. Projekt zakłada dobudowanie nowego budynku oraz połączenie go z istniejącym obecnie pawilonem Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. W kieleckim Centrum Urazowym będą diagnozowani i leczeni pacjenci z najcięższymi urazami, np. po wypadkach komunikacyjnych. Inwestycja ta przyczyni się do wzmocnienia i zwiększenia dostępności do systemu ratownictwa medycznego. W uroczystości podpisania umowy wzięli udział świętokrzyscy parlamentarzyści oraz marszałek województwa świętokrzyskiego.

Data dodania artykułu: 2017-10-09
Autor artykułu: Świętokrzyski UW
stat4u