SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Dentobus już działa!
W województwie śląskim można już spotkać dentobus, czyli mobilny gabinet stomatologiczny, który pomoże uczyć najmłodszych zdrowych nawyków i dbania o higienę jamy ustnej.

Dentobus to w pełni wyposażony gabinet stomatologiczny, w którym najmłodsi mogą nie tylko sprawdzić stan swojego uzębienia, ale także leczyć ubytki. Są w nim bowiem udzielane te same świadczenia stomatologiczne, co w stacjonarnym gabinecie dentystycznym, w tym m.in. badania kontrolne, lakierowanie czy leczenie próchnicy. Z wizyty w kolorowym dentobusie mogły skorzystać dzisiaj dzieci z przedszkola „Bajkowy Zameczek” w Tarnowskich Górach, gdzie odbyła się inauguracja działania mobilnego gabinetu stomatologicznego w województwie śląskim.

– Mobilność tego dentobusa powoduje, że nie ma od niego ucieczki. Doskonale wiem, jak niełatwo jest zachęcić młodego człowieka, żeby udał się do dentysty, a fajna infrastruktura, dobra atmosfera, przyjazd bezpośrednio do przedszkola czy do szkoły spowodują, że tych zdrowych zębów w województwie wśród dzieci i młodzieży będzie zdecydowanie więcej – mówił podczas inauguracji wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Wojewoda podkreślił, że celem mobilnego gabinetu stomatologicznego jest dotarcie do jak największej liczby młodych ludzi zarówno z większych, jak i z mniejszych miejscowości w regionie. O zaletach wprowadzenia dentobusa na drogi województwa mówiła też Barbara Dziuk, poseł na Sejm RP. – Rok temu podjęliśmy wspólnie z Ministerstwem Zdrowia tą inicjatywę odnośnie profilaktyki. Wśród sześciolatków 16% ma zdrowe zęby, także jest o co walczyć, jest po co edukować rodziców i maluszki oraz od początku zaprzyjaźniać się z dentystą – zaznaczyła poseł Barbara Dziuk.

Stomatolodzy będą w dentobusie sprawdzać stan uzębienia, jak również edukować najmłodszych, jak dbać o higienę i co zrobić, aby nie mieć próchnicy, na którą – według danych Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej – choruje 57% trzylatków, 80% pięciolatków i 90% siedmiolatków. W województwie śląskim świadczenia stomatologiczne w mobilnym gabinecie realizować będzie Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Centrum Stomatologii „PERFECT” s.c. z Dąbrowy Górniczej. – Z naszej strony inicjatywa dentobusa jest o tyle wspaniała, że docierając do placówek oświatowych jesteśmy w stanie propagować profilaktykę, uczulać rodziców na to, co jest bardzo ważne, czyli zdrowie dziecka i przełamywać te pierwsze lody, uświadamiać, że lekarz nie jest taki straszny ­– podkreśliła Urszula Szulińska z gabinetu „PERFECT”.

Mobilny gabinet stomatologiczny z województwa śląskiego jest jednym z 16 zakupionych przez Ministerstwo Zdrowia, a jego udostępnienie możliwe było po zawarciu umowy między Wojewodą Śląskim a świadczeniodawcą wyłonionym w drodze konkursu przez Śląski Oddział NFZ. Dentobus ma docierać przede wszystkim tam, gdzie utrudniony jest dostęp do leczenia w gabinetach stacjonarnych. Do tej pory mobilny dentysta odwiedził już m.in. domy dziecka w Psarach, Siewierzu, Sarnowie i Będzinie.

Data dodania artykułu: 2018-07-18
Autor artykułu: Śląski UW
stat4u