SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Dożynki w Jastkowie i Wysokiem
Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek uczestniczył dziś w uroczystościach dożynkowych w gminach Jastków i Wysokie w powiecie lubelskim. – Cieszę się że mogę przekazać w imieniu pana premiera Mateusza Morawieckiego serdeczne słowa wdzięczności oraz gratulacje za tegoroczne plony dla wszystkich rolników, hodowców i sadowników – mówił wojewoda w czasie oficjalnych wystąpień.

Mieszkańcy Jastkowa powody do świętowania mieli podwójne, gdyż poza dożynkami, w miejscowej parafii odbywał się odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. –Jest to znakomita okazja, żeby prosić Matkę Bożą o wstawiennictwo, a jednocześnie dziękować jej za wszystko czego my, jako naród polski przez wszystkie te wieki od niej otrzymujemy – podkreślił po mszy św. odpustowej Przemysław Czarnek.

– W imieniu pana premiera Morawieckiego życzę całej wspólnocie gminy Jastków samych sukcesów i dalszego, bardzo szybkiego rozwoju. Przyznam, że takiego rozwoju jak w ostatnich czterech latach jeszcze nie widziałem. Gratuluję serdecznie pani wójt, panu przewodniczącemu i całej radzie gminy. Bo rzeczywiście poziom inwestycji infrastrukturalnych, drogowych, w których miałem również zaszczyt partycypować jest dotąd niespotykany i jestem przekonany, że będą one kontynuowane – podkreślił Czarnek.

Tego samego dnia co w Jastkowie za zebrane plony dziękowali też rolnicy gminy Wysokie. Tam dożynki zainaugurowała msza święta w kościele parafialnym pw. św. Michała Archanioła. Zaraz po niej, uczestnicy uformowali korowód dożynkowy i udali się na plac przy scenie Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie nastąpiło uroczyste przekazanie chleba. Wójt gminy Anna Wojtas, powitała zebranych na części oficjalnej, podczas której głos zabrał również wojewoda.

– To był trudny rok dla rolnictwa. Susza, ale też zapaść na niektórych rynkach, rzeczywiście doprowadziła do sytuacji bardzo niekorzystnej w wielu przypadkach. Odpowiedź rządu państwo już znacie. 800 mln zł już czeka, od września będą wypłacane także tym, którzy mają straty co najmniej 30-procentowe – powiedział Przemysław Czarnek.

Wojewoda poinformował też o pracach nad powstaniem narodowego holdingu spożywczego, którego częścią będzie Lubelski Rynek Hurtowy Elizówka. – Bardzo się z tego cieszę, bo zabiegałem o to przez ostatnie dwa i pół roku. To się już dzieje i jesteśmy przekonani, że to będzie miało realny wpływ na rynki rolne jeszcze w tym roku i w latach następnych – stwierdził Czarnek.

Na zakończenie wojewoda pogratulował wójt Annie Wojtas i wszystkim mieszkańcom gminy Wysokie rozwoju gminy w ostatnich czterech latach. Następnym punktem była część artystyczna, na której próbki swych możliwości zaprezentowały m.in. zespoły muzyczne i taneczne z lokalnej szkoły czy kół gospodyń wiejskich, ale także z okolicznych gmin (Bychawa, Hrubieszów, Niedrzwica Duża), a nawet z Białorusi.

Data dodania artykułu: 2018-09-02
Autor artykułu: Lubelski UW
stat4u