SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Dofinansowania dla Bydgoszczy i Torunia podpisane
W Ministerstwie Rozwoju podpisane zostały umowy na dofinansowanie projektów komunikacyjnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Pieniądze trafią do 7 miast w tym do Bydgoszczy i Torunia. Na uroczystości był wicewojewoda Józef Ramlau.

Wartość dofinansowania dla obu miast w naszym regionie to łącznie prawie 364 miliony. Jest to najwyższe wsparcie spośród 16 województw w tym rozdaniu.

Za unijną kwotę dofinansowania w wysokości 195 600 000 zł w Toruniu poprawiona zostanie komunikacja miejska w ramach BiT City II. Projekt zakłada zwiększenie wykorzystania niskoemisyjnego transportu miejskiego na obszarze miasta. Wybudowana zostanie nowa linia tramwajowa na OM JAR wraz z przebudową układu drogowego oraz przebudową torowisk tramwajowych z infrastrukturą drogową. Nowa linia oraz zmodernizowanie pozostałych, a także nowy tabor tramwajowy i autobusowy znacznie poprawi standard i atrakcyjność usług przewozowych. Wzdłuż nowego i modernizowanych torowisk zostaną wybudowane i przebudowane ścieżki rowerowe, co ograniczy punkty kolizji między uczestnikami ruchu. Projekt zakłada także zakup 14 hybrydowych i 6 elektrycznych niskopodłogowych autobusów oraz 5 niskopodłogowych tramwajów. Końcowy termin realizacji projektu to 2023 r.

Bydgoski projekt zakłada budowę trasy tramwajowej wzdłuż ul. Kujawskiej na odcinku od ronda Kujawskiego do ronda Bernardyńskiego wraz z rozbudową układu drogowego, przebudową infrastruktury transportu szynowego oraz zakupem taboru w Bydgoszczy. Prace mają zostać zrealizowane do 2021 r., a przewidziana kwota dofinansowania z UE to 168 300 000 zł. Poza pracami drogowymi w ramach projektu zakupionych zostanie 15 nowoczesnych tramwajów, wybudowane zostaną zatoki autobusowe, chodniki i przejścia dla pieszych oraz ścieżki rowerowe. Całość ułatwi dostęp do transportu publicznego, a także poprawi bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu.

Data dodania artykułu: 2017-08-08
Autor artykułu: Kujawsko-Pomorski UW
stat4u