SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,EXPO dla Łodzi? Delegacja BIE spotyka się z władzami
Delegacja Międzynarodowego Biura Wystaw (BIE), na czele której stoi Vicente G. Loscertales, spotkała się z władzami lokalnymi i regionalnymi. Łódzki Urząd Wojewódzki reprezentował wicewojewoda Karol Młynarczyk. W listopadzie BIE zadecyduje, czy stolica naszego regionu będzie organizować EXPO 2022. Zabiega o to polski rząd, którego wicepremier Piotr Gliński zgłosił w czerwcu 2016 r. kandydaturę miasta.

Zgromadzonych w Dużej Sali Obrad Urzędu Miasta Łodzi gości powitał Tomasz Kacprzak – przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi. W swoim przemówieniu odniósł się do historii miasta - jego pierwszych narodzin z czasów panowania króla Władysława Jagiełło, drugich, czyli tych industrialnych, dziewiętnastowiecznych oraz trzecich współczesnych, związanych z rozwojem Łodzi w dziedzinach innowacji, nowych technologii oraz kultury i sztuki.

Przedstawiciel rządu polskiego, wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk mówił o prestiżowym charakterze tak wielkiego wydarzenia. - Wystawa EXPO stanowi unikalną szansę rozwojową dla Polski, regionu łódzkiego i samego miasta Łodzi. Korzyści z EXPO, przyciągającego na wiele miesięcy uwagę międzynarodowej społeczności, będzie wiele - budowanie pozytywnego wizerunku naszego państwa, promowanie polskiej kultury oraz polskich marek, nawiązywanie relacji biznesowych – mówił wicewojewoda łódzki. – Stabilność naszej kandydatury gwarantują zapewnienia polskiego rządu, że na organizację wystawy zostanie przeznaczone adekwatne finansowanie.

Kolejni mówcy prezentowali zgodny punkt widzenia, że łódzka idea przygotowania EXPO jest unikatowa, ponieważ zorganizowanie wystawy zaplanowane jest w centrum miasta, a także ze względu na sam jej temat przewodni, czyli rewitalizację. Podobnie wspólne stanowisko mieli przedstawiciele samorządów, należący do różnych opcji politycznych, w kwestii potrzeby współpracy ponad podziałami. Pomimo różnic w poglądach dotyczących wielu bieżących spraw, to organizacja EXPO 2022 w Łodzi jest dla wszystkich priorytetem, wymagającym wspólnego wysiłku.

Jai-chul Choi – jeden z delegatów BIE podkreślił wagę tego, by potencjalni organizatorzy EXPO mieli także poparcie publiczne oraz pozostawali zjednoczeni w ubieganiu się o przygotowanie wystawy. W spotkaniu udział brali także marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska i inni przedstawiciele władz miejskich oraz radni Sejmiku Wojewódzki, jak również radni Rady Miejskiej w Łodzi.

Data dodania artykułu: 2017-04-06
Autor artykułu: Łódzki UW
stat4u