SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Fiat Chrysler Automobiles inwestuje w bielską fabrykę silników
Wysoko zaawansowane technologicznie silniki będą produkowane w zakładzie FCA Powertrain w Bielsku-Białej.

- To kolejna firma z branży motoryzacyjnej, która zdecydowała o kontynuacji inwestycji w Polsce. Rozszerzenie produkcji w fabryce w Bielsku-Białej po raz kolejny udowadnia, że polskie zakłady i kadry są konkurencyjne - wygrywają jakością i doświadczeniem – mówi wicepremier Mateusz Morawiecki. Podkreśla również, że inwestycja będzie realizowana w mieście średniej wielkości. - Jest to zgodne z przygotowywaną przez nas nową polityką inwestycyjną, która ma zachęcić inwestorów do lokowania ich przedsięwzięć w regionach mniej uprzemysłowionych.

Fiat Chrysler Automobiles (FCA) zadecydował o zainwestowaniu w Polsce w produkcję nowych wysoko zaawansowanych technologicznie silników. Zakład FCA Powertrain produkuje w Bielsku-Białej dwa silniki, są to jednostki: Turbo Diesel Multijet 1,3 oraz dwucylindrowy silnik benzynowy o nazwie TwinAir. Produkcja nowych silników zaprojektowanych przez FCA została powierzona zakładowi w Bielsku-Białej z uwagi na doświadczenie, know-how oraz wyniki osiągnięte przy produkcji dwucylindrowego silnika benzynowego. Projekt jest kontynuacją dotychczas realizowanej inwestycji.

Dzięki inwestycji, gama produkowanych w FCA Powertrain, w Bielsku Białej, jednostek napędowych wzbogaci się o 3-cylindrowy silnik o pojemności 1 litra oraz w przyszłości o 4- cylindrowy silnik o pojemności 1,3 litra. Nowe silniki benzynowe są odpowiedzią na proekologiczną politykę Unii Europejskiej. Fiat Chrysler Automobiles

FCA jest największym producentem samochodów i czołowym ich eksporterem w Polsce. Jest również jednym z najważniejszych inwestorów zagranicznych w branży przemysłowej w naszym kraju. Grupa posiada w Polsce 17 spółek, w tym 10 zakładów produkcyjnych (o łącznym zatrudnieniu 9,5 tys. pracowników). Inwestycje w branży motoryzacyjnej

W październiku LG Chem ogłosił decyzję o rozpoczęciu budowy pierwszej w Europie fabryki, w której będą masowo produkowane baterie do samochodów elektrycznych. Inwestycja o wartości ponad 1,3 mld zł, powstanie w podwrocławskiej gminie Kobierzyce, a jej efektem będzie m. in. ponad 700 nowych miejsc pracy.

Koncern Daimler wybuduje w Jaworze pierwszą w Polsce fabrykę silników Mercedesa. Minimalna wartość inwestycji przekroczy 2 mld zł. Zatrudnienie w nowym zakładzie u inwestora znajdzie kilkaset osób. Z kolei Toyota poinformowała, że w ciągu dwóch lat przeznaczy 650 mln zł na rozbudowę fabryki w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach, gdzie będą produkowane m.in. nowe silniki oraz przekładnie do napędów hybrydowych. Rozmowy o tych inwestycjach w sektorze motoryzacyjnym zostały zapoczątkowane przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

Data dodania artykułu: 2016-11-27
Autor artykułu: mat. prasowe MR
stat4u