SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Finał Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego i X Olimpiady Tematycznej
W sobotę, 3 czerwca br., Maciej Kopeć Podsekretarz Stanu w MEN wziął udział w gali finałowej XXII Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego i X Olimpiady Tematycznej im. mjr. Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”.

W tegorocznej edycji zatytułowanej „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1768 – 1864. Od Konfederacji Barskiej do Powstania Styczniowego – za wolność Waszą i Naszą” wzięło udział kilkanaście tysięcy uczniów z całej Polski. Do etapu centralnego zakwalifikowano 124 uczestników.

Wiceminister Maciej Kopeć pogratulował wszystkim laureatom, deklarując wsparcie Ministerstwa Edukacji Narodowej w organizacji kolejnych edycji przedsięwzięcia.

Podsekretarz Stanu w MEN podkreślił, że konkurs i olimpiada to niezwykle ważne inicjatywy edukacyjne, będące prawdziwą lekcją patriotyzmu. Wiceminister podziękował także organizatorom konkursu i olimpiady, którymi są m.in.: Mazowieckie Kuratorium Oświaty i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Konkurs „Losy żołnierza i oręża polskiego” organizowany jest nieprzerwanie od roku szkolnego 1994/1995. W roku szkolnym 2007/2008 rozszerzono go o Olimpiadę Tematyczną o tym samym tytule. Inicjatywa składa się z czterech etapów, podczas których weryfikowana jest wiedza historyczna dotycząca najważniejszych wydarzeń wybranego okresu, broni, sprzętu wojskowego i umundurowania. Uczestnicy odpowiadają także na pytania związane z literaturą i architekturą danej epoki.

Konkurs i olimpiada cieszą się wśród uczniów niezwykłą popularnością i na stałe wpisały się w kalendarz roku szkolnego.

Uroczystość zorganizowano w Sali Musztry Szkoły Podchorążych w Łazienkach Królewskich, a uświetnił ją występ Chóru Szkolnego z LXXV Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Warszawie.

W gali finałowej uczestniczyli także: Mazowiecki Wicekurator Oświaty – Andrzej Sosnowski oraz Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty – Marek Gralik.

Data dodania artykułu: 2017-06-06
Autor artykułu: mat. prasowe MEN
stat4u