SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Gdyńska plaża przyjazna bosym stopom
Gdyńska plaża Śródmieście jest jedną z najczystszych w Polsce! Skąd taki wniosek? To efekt zakończonej właśnie na polskim wybrzeżu akcji „Barefoot Projekt Czysta Plaża". W naszym mieście udział w przedsięwzięciu udział wzięło 119 wolontariuszy, którzy zebrali około 50 kg śmieci. To najlepszy rezultat z wszystkich miast odwiedzonych tego lata.
Sprzątanie gdyńskiej plaży to finał nadmorskich akcji w ramach tegorocznego projektu. W wakacyjne weekendy ochotnicy sprzątali także w Helu, Dębkach i Sopocie, gdzie przez kilka godzin oczyszczali wybrzeże z kilogramów śmieci. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno turystów, jak i okolicznych mieszkańców, którzy oprócz udziału w sprzątaniu mogli dowiedzieć się, jak wiele czasu potrzeba, aby pozostawione na plaży odpadki uległy naturalnemu rozkładowi.

Podczas gdyńskiej edycji Barefoot Projekt Czysta Plaża zaangażowani byli także najmłodsi plażowicze. Wraz z wolontariuszami został przygotowany i kolorowo ozdobiony, specjalnie wykonany domek solarny, każdy miał okazję zagrać w eko-memory oraz spróbowania swoich sił w wielu konkursach z atrakcyjnymi nagrodami.

Jednym z celów akcji Barefoot Projekt Czysta Plaża jest pokazanie dobrych praktyk, wpływanie na zachowanie plażowiczów oraz przede wszystkim pokazanie dobrego przykładu by każdy potrafił zostawić po sobie czysty kawałek plaży i mógł po niej przejść bosą stopą. W ramach tegorocznej akcji łącznie zebraliśmy prawie 500 kilogramów śmieci. Dzięki naszym działaniom, wiele osób dowiaduje się, że z pozoru niewielkie odpadki mogą stanowić duże zagrożenie, nie tylko dla środowiska, ale także dla zwierząt - mówi Paulina Krajewska-Grzejszczyk z Barefoot Projekt Czysta Plaża. Musimy pamiętać, o wyrzucaniu odpadków do ustawionych na plażach koszy na śmieci i reagować na sytuacje, kiedy widzimy, że ktoś tego nie robi. Dzięki wspólnym działaniom polskie plaże będą przyjazne bosym stopom nie tylko podczas takich akcji - dodaje.

Barefoot (tłum. bosa stopa) Projekt Czysta Plaża to międzynarodowa akcja, której celem jest zapewnienie czystych plaż, tak by można było po nich spacerować bosą stopą. W tym roku projekt jest organizowany wspólnie ze Stowarzyszeniem Czysta Polska. Jego cel jest bardzo prosty - zaangażowanie wolontariuszy i posprzątanie polskich plaży tak skutecznie, by można było przejść po nich bezpiecznie - bosą stopą - o każdej porze dnia i nocy. Inicjatywa Barefoot (oryginalna nazwa: Barefoot Beach Rescue Project) powstała w 2007 roku, w Stanach Zjednoczonych jednocząc lokalne społeczności wokół przywracania naturalnej równowagi wybrzeżom.

Data dodania artykułu: 2014-08-20
Autor artykułu: źródło -UM Gdyniastat4u