SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Hołd dla policjantów poległych podczas II wojny światowej
Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek uczestniczył dziś ( 9 września ) w uroczystościach przy Grobie Policjanta Polskiego w Katowicach, upamiętniających 77. rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz agresji Związku Sowieckiego na Polskę. W ramach obchodów uczczono pamięć pomordowanych i poległych w czasie II wojny światowej funkcjonariuszy służb mundurowych, w tym policjantów.

Rok 39., rok 40. – tysiące polskich policjantów poniosło okrutną śmierć. Ale nie poszła ona na marne – mówił wojewoda Wieczorek, podkreślając zasługi funkcjonariuszy policji z czasów II Rzeczypospolitej Polskiej.

Uroczystości zorganizował katowicki oddział Ogólnopolskiego Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939" oraz Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach, a udział w nich wzięli m.in. przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, jak również Komendy Głównej Policji oraz kierownictwa wojewódzkich służb mundurowych.

Po mszy świętej, odprawionej w Archikatedrze Chrystusa Króla, dalsza część obchodów odbyła się na dziedzińcu katowickiej Komendy, gdzie przed Grobem Policjanta Polskiego odegrano hymn państwowy, odczytano Apel Pamięci i złożono kwiaty.

Była to również okazja do wręczenia medali, odznaczeń i wyróżnień. Komendant Wojewódzki Policji Krzysztof Justyński otrzymał z rąk wojewody Jarosława Wieczorka medal „Pro Patria” przyznawany osobom szczególnie zasłużonym w kultywowaniu pamięci odnoszącej się do walki o niepodległość Polski.

Uroczystości zakończyły się defiladą, po której odbyła się premiera filmu dokumentalno-historycznego.

Data dodania artykułu: 2016-09-12
Autor artykułu: Śląski UW
stat4u