SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Hydropolis rozpoczęło współpracę z najlepszym nauczycielem w Polsce!
Skarpetka, gumka recepturka, olej, balon, rodzynki i oczywiście woda. Z wykorzystaniem m.in. takich narzędzi uczyć się będą uczestnicy nowych warsztatów edukacyjnych w Hydropolis. Dla wrocławskiego centrum ofertę edukacyjną przygotował najlepszy nauczyciel w Polsce!

Joanna Urbańska uczy biologii, chemii i fizyki w gimnazjum w miejscowości Susk na Mazowszu. Przez wzgląd na swoją pasję, zamiłowanie do edukacji, znakomite podejście dydaktyczne i wyjątkowo dobry kontakt z uczniami, otrzymała tytuł Nauczyciela Roku 2016. – Korzystając z faktu, że Pani Joanna jest niezwykle doświadczoną a zarazem pełną pasji nauczycielką przedmiotów, które tematycznie łączą się z naszą wodną wystawą, postanowiliśmy zaprosić ją do współpracy – zdradza Rafał Zagrobelny, menedżer Hydropolis. - Eksperymenty i doświadczenia to wyjątkowy sposób przekazywania wiedzy. Nauka poprzez zabawę i zaciekawienie tematem sprawdzają się lepiej od przekazywania suchej wiedzy książkowej – uzupełnia Joanna Urbańska.

Nowe warsztaty w Hydropolis

Wrocławskie centrum w kwietniu udostępni w swojej ofercie nowy warsztat edukacyjny dla młodzieży szkolnej. Autorem scenariusza dydaktycznego, stworzonego wyłącznie na potrzeby Hydropolis, jest wspomniana Joanna Urbańska. – Możliwość skorzystania z wiedzy, pasji i doświadczenia tak dobrze przygotowanej do pełnienia swojego zawodu osoby, jest dla nas znakomitą okazją do poszerzenia oferty edukacyjnej – nie kryje entuzjazmu Rafał Zagrobelny. Podczas nowych warsztatów w Hydropolis, uczniowie nauczą się m.in. opisywać właściwości substancji i wyjaśniać przebieg procesów chemicznych, wysnuwać wnioski z otrzymanych wyników, wykorzystywać podstawowe wielkości fizyczne do opisu poznanych zjawisk, a także wyjaśniać zjawisko przewodnictwa cieplnego i opisywać zjawisko napięcia powierzchniowego.

Z wizytą w Hydropolis

Nauczycielka Roku 2016 przyjechała do Wrocławia z grupą swoich uczniów na specjalne zaproszenie Hydropolis. Podczas spotkania obie strony wymieniały się doświadczeniami, uwagami i pomysłami na edukację.

- Bardzo dziękujemy za to zaproszenie. Pochodzimy z malutkiej miejscowości, dla moich uczniów to pierwsza okazja do odwiedzin pięknego Wrocławia. Samo Hydropolis zrobiło na nas ogromne wrażenie. Pełne multimediów i interaktywnych instalacji. To jedna z najlepszych placówek o charakterze edukacyjnym, jakie widziałam w swoim życiu – mówi Joanna Urbańska. Konkurs na najlepszego nauczyciela roku odbył się już po raz 15. Organizowany jest przez "Głos Nauczycielski" oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

*************

Rozmowa z Joanną Urbańską, Nauczycielem Roku 2016 w plebiscycie Głosu Nauczycielskiego oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej

Jak tytuł Nauczyciela Roku wpłynął na Pani codzienne życie zawodowe?

Joanna Urbańska: - Wpłynął znacząco. Od dnia otrzymania wyróżnienia dostaję wiele propozycji współpracy. Różne instytuty badawcze, placówki edukacyjne i uniwersytety zwracają się do mnie z prośbami o konsultacje. Poszerzam horyzonty, poznaję nowych ludzi, odwiedzam miejsca tak wyjątkowe jak Hydropolis. Krótko mówiąc: realizuję się zawodowo i czuję się wyróżniona tym tytułem.

Jaką rolę w edukacji młodych ludzi, nastolatków, pełni nauka przez doświadczenia?

JU: - Nadrzędną. Niestety, podstawa programowa w polskich szkołach przeładowana jest teorią; teorią, którą uczniowie mogą przecież znaleźć w internecie. Sucha treść książkowa jest niestety mało zachęcająca. Rolą nauczyciela jest to, aby zachęcić i sprawić, że dzieci same będą chciały coś poznać. Nauka przez doświadczenia i eksperymenty, ale także pokazywanie takich miejsc jak Hydropolis, jest kluczowe w dzisiejszych czasach. System edukacji powinien iść w tym kierunku – wycieczki edukacyjne powinny być dofinansowane przez państwo.

Jest Pani osobą, która docenia placówki edukacyjne wywołujące ciekawość w młodym człowieku. Jak, z tej perspektywy, ocenia Pani walory edukacyjne Hydropolis:

JU: - Uwielbiam zwiedzać Polskę i placówki edukacyjne – nie tylko jako nauczyciel, także prywatnie. Wiele instytutów badawczo-edukacyjnych o interaktywnym charakterze już widziałam. I musze przyznać, że Hydropolis jest jednym z najbardziej przyjemnych, nowoczesnych miejsc jakie znam i z pewnością mieści się w pierwszej trójce moich ulubionych placówek edukacyjnych. Uczniowie, z którymi przyjechałam, także byli pochłonięci odkrywaniem tego miejsca.

Data dodania artykułu: 2017-03-09
Autor artykułu: mat. prasowe Hydropolis
stat4u