SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Inauguracja Roku Szkolnego 2016-2017
We czwartek (01.09.2016r.) w Auli Magna Pałacu Branickich w Białymstoku odbyła się Wojewódzka i Miejska Inauguracja Roku Szkolnego 20016/2017. W uroczystości uczestniczyli Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Edward Ozorowski, Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Jakub, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski, Podlaski Kurator Oświaty Jadwiga Mariola Szczypiń, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, duchowni, służby mundurowe, władze oświatowe, dyrektorzy szkół, nauczyciele, a także poczty sztandarowe.

Po zakończonej części artystycznej, najlepsi uczniowie i nauczyciele otrzymali medale Prezydenta Miasta Białegostoku Diligentiae – za pilność. Oficjalne uroczystości poprzedził Molebień w Katedrze św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku oraz Msza Święta w Bazylice Archikatedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Białymstoku.

Medal Diligentiae ustanowił w 1767 roku król Stanisław August, wyróżniając wychowanków Korpusu Kadetów w Warszawie (Akademii Szlacheckiego Korpusu Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej) za pilność w nauce. We współczesnej Polsce medal Diligentiae – za pilność nadawany jest nie tylko w Białymstoku, ale także w Płocku, w Zespole Szkół Społecznych nr 1 w Krakowie, w Lubartowie oraz w Liceum Akademickim Korpusu Kadetów w Łysej Górze.

Data dodania artykułu: 2016-09-02
Autor artykułu: Podlaski UW
stat4u