SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Inauguracja VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego ​​
Siedem tysięcy uczestników, wśród nich przedstawiciele rządu, samorządów, struktur europejskich, również przedstawiciele nauki i biznesu z kraju i świata, spotkali się w jednym miejscu – w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, by przez trzy dni rozmawiać o przyszłości europejskiej gospodarki. – Spełniliśmy obietnicę daną podczas ubiegłorocznej edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego, że w 2015 roku spotkamy się w nowym obiekcie – mówił podczas sesji inauguracyjnej Marcin Krupa, Prezydent Katowic.
– Kolejny raz w Katowicach (…) czujemy oddech wielkiego świata, wielkiej gospodarki, taką chcieliśmy zawsze tworzyć na naszym Kongresie. Bo w Polsce są doświadczenia jak przekształcać gospodarkę, jak przekształcać życie publiczne, (…) chcieliśmy to przekuć w konkretne propozycje – mówił prof. Jerzy Buzek, szef rady programowej Kongresu. – Rozmawialiśmy już o reindustrializacji, bo gdzie rozmawiać o tym, jak nie właśnie tu, na Śląsku. To w końcu największy okręg przemysłowy w tej części Europy, centrum innowacji, zaplecze energetyczne, silny region.

– Tradycyjnie podczas Kongresu staramy się poruszać te tematy, które decydują o przyszłości Europy – zapowiadał Wojciech Kuśpik, prezes PTWP, organizator Kongresu. – W tym roku między innymi o tym, czy ofensywny plan inwestycyjny Komisji Europejskiej stanie się dźwignią wzrostu i uchroni Europę przed wizją stagnacji, jaką rolę winno pełnić państwo w gospodarce i jak te relacje widzą przedsiębiorcy, co powinniśmy zrobić, by innowacje w gospodarce przestały być jedynie hasłem, a stały się codzienną praktyką, jak pogodzić kwestie ochrony klimatu z bezpieczeństwem energetycznym i konkurencyjną gospodarką i wreszcie jak sytuacja polityczna na świecie, w Europie, na wschodzie Europy wpłynie na kierunki aktywności gospodarczej firm z regionu Europy Centralnej.

– Jak co roku wiążemy z tym Kongresem duże nadzieje, ponieważ jako region wciąż szukamy odpowiedzi, jaka jest nasza pozycja, jaka jest rola na gospodarczej mapie Polski, Europy – mówił Wojciech Saługa, Marszałek Województwa Śląskiego.

W otwarciu Kongresu uczestniczył Prezydent RP Bronisław Komorowski: – Rozwój ekonomiczny naszego kraju jest nie tylko cząstką rozwoju całej gospodarki europejskiej, jest też ważny z punktu widzenia przełamania kryzysu w Europie i zbudowania dobrej perspektywy dla skutecznego konkurowania przez gospodarki Unii Europejskiej z resztą świata. Problemy gospodarki naszego kraju są również cząstką problemów gospodarki Europejskiej – mówił Prezydent.

Data dodania artykułu: 2015-04-22
Autor artykułu: źródło-www.katowice.eu
stat4u