SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Medycznym
Inauguracja roku akademickiego 2016/2017 na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi odbyła się w Auli 1000 Centrum Dydaktycznego UM. Uroczystość uświetnili między innymi wojewoda łódzki Zbigniew Rau, który wręczył odznaczenia państwowe, a także członek Zarządu Województwa Łódzkiego – Jolanta Zięba-Gzik i wiceprezydent Łodzi – Ireneusz Jabłoński.

Rektor Uniwersytet Medycznego w Łodzi – prof. Radzisław Kordek odczytał list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy. W liście czytamy między innymi: „Szanowni Państwo, ceremoniał dzisiejszej uroczystości ukształtowała wielowiekowa tradycja. Przypomina on, że nauka czerpie z wiedzy i doświadczeń minionych pokoleń. W Polsce przez niemal 11 wieków naszych dziejów wciąż odnosimy się do spuścizny naszych rodzimych myślicieli, badaczy i artystów”. Prezydent Andrzej Duda przypomniał również, że szkolnictwo wyższe zmaga się z problemami, a ostatnie 27 lat w nauce polskiej to czas bardzo rozbudzonych nadziei, ale także rozczarowań. Przypomniał słowa Leopolda Staffa: „Wolność nie jest ulgą, lecz trudem wielkości”.

Wojewoda łódzki Zbigniew Rau powiedział: - Początek roku akademickiego z reguły stanowi czas, kiedy zaczynamy realizować nasze plany. Życzę Państwu bardzo serdecznie, żeby każdy z Was w tym roku akademickim zrealizował plany, które łączą się z tą uczelnią.

Wojewoda przypomniał, że najważniejsze z perspektywy wykładowców uczelni medycznej jest odczuwanie dwóch powołań – nauczyciela i lekarza, które cieszą się od tysiącleci ogromnym zaufaniem społecznym: - To piękna misja realizowania dwóch etosów naszej cywilizacji Sokratesa i Hipokratesa. To od Państwa pracy zależy zawodowa tożsamość Państwa studentów, doktorantów, młodej kadry naukowej.

Uroczystość była okazją do wręczenia odznaczeń państwowych i uczelnianych. Wojewoda łódzki Zbigniew Rau wręczył Złote Medale za Długoletnią Służbę: Jolancie Kaźmierczak, Urszuli Przewieś, Adamowi Dębickiemu. Srebrny Medal za Długoletnią Służbę odebrała Kinga Pietrzak, a Brązowy – Joanna Sikora. Medale „Za zasługi dla Uniwersytetu Medycznego w Łodzi” otrzymali: Maria Respondek-Liberska, Jacek Bartkowiak, Danuta Zimna-Walendzik, Ewa Frąszczak, Marek Paradowski, Krystian Żołyński oraz Józefa Lorenc. Odznakę „Zasłużony dla Uniwersytetu Medycznego w Łodzi” odebrali: Irena Szadkowska-Stańczyk, Zbigniew Pietrzak i Jadwiga Rucińska.

RektorUniwersytet Medycznego w Łodzi – prof. Radzisław Kordek - w imieniu ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła - wręczył indywidualną nagrodę naukową I stopnia Ministra Zdrowia Pawłowi Majakowi. Rektor wygłosił przemówienie inauguracyjne, w którym poinformował o sytuacji uczelni oraz priorytetach swojej kadencji oraz uroczyście otworzył rok akademicki.

Data dodania artykułu: 2016-10-02
Autor artykułu: Łódzki UW
stat4u