SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Inwestycja dla mieszkańców lubuskiego
Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak wziął udział w uroczystości podpisania aktu erekcyjnego pod budowę Ośrodka Radioterapii w Gorzowie Wlkp. Uroczystości odbyły się na placu budowy przy Wielospcjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. Ośrodek Radioterapii ma skupić w jednym miejscu wszystkie poradnie związane z leczeniem onkologicznym, w tym poradnię onkologiczną, onkohematologiczną oraz poradnię ginekologii onkologicznej.

W dniu 26 sierpnia 2016 roku Wojewoda Lubuski wydał decyzję pozytywnie opiniującą utworzenie ośrodka radioterapii, która jest inwestycją zgodną z Priorytetami dla Regionalnej Polityki Zdrowotnej Województwa Lubuskiego.

Podczas dzisiejszej uroczystości wojewoda Władysław Dajczak podkreślił, że budowa ośrodka wpisuje się w realizację potrzeb zdrowotnych społeczności lubuskiej i jest inwestycją od lat bardzo potrzebną i wyczekiwaną.

– Ośrodek Radioterapii wypełnia lukę w zakresie leczenia onkologicznego i umożliwi mieszkańcom naszego regionu leczenie specjalistyczne w gorzowskim szpitalu bez konieczności szukania takiego leczenia poza granicami województwa – mówił wojewoda Dajczak.

Obecna na uroczystości Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska zapewniła o swoim wsparciu w pozyskaniu środków niezbędnych do zakupu nowoczesnego sprzętu na wyposażenie nowego ośrodka, w szczególności dwóch akceleratorów.

Budowa Ośrodka Radioterapii w Gorzowie Wlkp.

Budynek lecznicy ma być gotowy na koniec lipca 2018 r. Składać się ma z 25-łóżkowego oddziału radioterapii oraz 26-łóżkowego hostelu dla osób, które wymagają zastosowania radioterapii w trybie ambulatoryjnym, kierowanym do osób, które mają utrudniony codzienny dojazd. Całość mają uzupełnić 2 akceleratory liniowe, tomograf komputerowy oraz pomieszczenia dla pracowni planowania radioterapii i pracowni fizyki medycznej

Planowana całkowita powierzchnia Ośrodka to 5,5 tysięcy metrów kwadratowych. Koszt budowy ośrodka wynosi 66 mln zł, z tego 21,6 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020. Szpital liczy także na wsparcie Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych na lata 2016–2024 w kwocie 35 mln zł. Szpital deklaruje finansowanie inwestycji ze środków własnych na poziomie ok. 10 mln złotych.

Data dodania artykułu: 2017-04-18
Autor artykułu: Lubuski UW
stat4u