SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,JUBILEUSZ 21 BRYGADY STRZELCÓW PODHALAŃSKICH
21 Brygada Strzelców Podhalańskich obchodzi jubileusz 25-lecia. W uroczystościach z tej okazji wzięła udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Główna część obchodów jubileuszowych odbyła się 25 maja br. na rzeszowskim Rynku. Święto było okazją do wręczenia wyróżnień i odznak pamiątkowych oraz nadania tytułów „Honorowy Podhalańczyk”, który otrzymała m. in wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Przedstawiciele władz regionu, wraz z parlamentarzystami i Podhalańczykami, złożyli również kwiaty pod pomnikiem generała Władysława Sikorskiego. Zwieńczeniem uroczystości były defilada pododdziałów oraz piknik wojskowy, podczas którego wojsko zaprezentowało swoje uzbrojenie i wyposażenie.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podkreśliła, że jubileusz ćwierćwiecza jest szczególną okazją do chwili refleksji nad tym, czym jest etos żołnierza 21 BSP. – Istnienie i działalność wojska w okresie pokoju nie wydaje się najważniejsze. Tymczasem wiemy, że własne wojsko jest niezastąpione. Wynika to z doświadczenia Polaków w XX w. Na pewno wiedział też o tym twórca wojsk górskich – legionista Andrzej Galica. Był on świadkiem i uczestnikiem zmagań o wolność i niepodległość, dlatego doskonale zdawał sobie sprawę, jak cenne są te wartości i należy dla nich podjąć trud tworzenia i utrzymania wojsk także w czasie pokoju – powiedziała wojewoda, dziękując Podhalańczykom za pełną poświęcenia, trudną i czasem niebezpieczną służbę.

– 21 Brygada Strzelców Podhalańskich to bogate tradycje, wysoki poziom wyszkolenia, o którym mówi się często. Choć w tym przypadku przemawiają konkretne wyniki we współzawodnictwie wojskowym i sportowym. To świadczy o harcie ducha. To nie tylko wysiłek dowódcy, ale i wszystkich żołnierzy, byłych dowódców i pracowników resortu obrony narodowej. To także wsparcie ze strony miasta, regionu, mieszkańców, tych, dla których mundur jest największą wartością. I za to dziękuję i gratuluję – mówił w Rzeszowie dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Jarosław Mika.

W uroczystości wzięli udział metropolita przemyski ks. abp Adam Szal, biskup senior diecezji rzeszowskiej ks. bp. Edward Białogłowski, dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Jarosław Mika, przedstawiciel Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, zastępca Szefa Zarządu Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia gen. bryg. Wojciech Kucharski, parlamentarzyści, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, służb mundurowych, kombatanci oraz mieszkańcy Rzeszowa.

21 Brygada Strzelców Podhalańskich została powołana 26 maja 1993 roku na mocy zarządzenia Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i sformowana na bazie byłej 9 Dywizji Zmechanizowanej i 5 Pułku Strzelców Podhalańskich Ziemi Krakowskiej. Dla zachowania w pamięci bohaterskich czynów żołnierzy jednostek podhalańskich, Minister Obrony Narodowej decyzją z 12 maja 1994 roku nakazał sformowanej 21 Brygadzie Strzelców Podhalańskich przejąć dziedzictwo i z honorem kontynuować tradycje wszystkich jednostek górskich. Brygada otrzymała imię gen. bryg. Mieczysława Boruty-Spiechowicza.

21 BSP składa się z 9 jednostek, w których służy ponad 4 tys. żołnierzy. Kontynuując tradycje dawnej struktury organizacyjnej Wojska Polskiego, 21 BSP jako lekki związek taktyczny jest przeznaczona do działań bojowych, głównie w terenie górskim. Jednym z głównych zadań, jakie wykonuje brygada jest przygotowanie i udział w misjach pokojowych humanitarnych i stabilizacyjnych.

Data dodania artykułu: 2018-05-27
Autor artykułu: Podkarpacki UW
stat4u