SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Jerzy Satanowski odznaczony Złotym Medalem Gloria Artis
Wybitny polski kompozytor, wokalista, dyrygent i reżyser teatralny Jerzy Stanowski otrzymał z rąk wicewojewody wielkopolskiego Marleny Maląg Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uroczyste wręczenie medalu nastąpiło na deskach sceny Teatru Nowego w Poznaniu, gdzie odbyła się również premiera spektaklu „Kanapka z człowiekiem” w reżyserii wyróżnionego twórcy.

Jerzy Satanowski to wielokrotnie nagradzany twórca muzyki ilustracyjnej do wielu filmów i spektakli teatralnych. Urodził się w Warszawie, jednak to Poznań stał się miejscem szczególnie ważnym dla jego artystycznej kariery. Ze stolicą Wielkopolski pierwszy raz zetknął się w wieku 14 lat. Także tutaj zdawał maturę i rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza.

Jerzy Satanowski w minionym roku obchodził jubileusz 70-lecia urodzin oraz 45-lecia pracy artystycznej. W jego bogatym dorobku znajduje się muzyka skomponowana do ponad 300 spektakli dla krajowych i zagranicznych teatrów dramatycznych. Tworzył muzykę między innymi do spektaklu „Trucizna, miłość i śpiew” wg Carla Goldoniego, legendarnego „Króla Leara” w reżyserii Eugeniusza Korina oraz realizował niezliczoną ilość przedstawień w Teatrze Nowym. Od 2005 roku jest stałym współpracownikiem Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewamy Poezję” - najstarszego festiwalu poetyckiego w Polsce.

Na najnowszy spektakl w reżyserii Jerzego Satanowskiego „Kanapka z człowiekiem” składają się 22 piosenki autorstwa Jacka Kaczmarskiego. Twórcy spotkali się 25 lat temu realizując na deskach Teatru Nowego przedstawienie „Kuglarze i wisielcy” według prozy Victora Hugo. Dziś, podczas spektaklu, widzom przypomniana została twórczość legendarnego barda „Solidarności”.

Data dodania artykułu: 2018-02-20
Autor artykułu: Wielkopolski UW
stat4u