SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Jest decyzja o budowie drogi ekspresowej S10 Bydgoszcz-Toruń
Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów zdecydował 5 czerwca, że droga ekspresowa S10 relacji Bydgoszcz-Toruń będzie budowana w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego. Cieszę się, że najważniejsza inwestycja w regionie będzie realizowana - mówi wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Realizacja tych inwestycji w modelu PPP zakłada, że partner prywatny zaprojektuje i wybuduje drogi, a następnie będzie utrzymywał je przez określony czas (np. 30 lat). W zmian strona publiczna zobowiąże się do wnoszenia cyklicznej opłaty za dostępność. Szczegółowe warunki realizacji umowy zostaną wynegocjowane pomiędzy stronami.

Zastosowanie modelu PPP w tym przypadku nie wiąże się z wprowadzeniem opłat dla kierowców samochodów osobowych.

Cieszę się, że najważniejsza inwestycja w regionie będzie realizowana. Dwa kluczowe miasta województwa uzyskają szybkie połączenie drogowe. Od początku pełnienia funkcji wojewody zabiegałem miedzy innymi wraz z parlamentarzystami PiS o to zadanie. Liczne spotkania i rozmowy przyniosły pozytywny efekt. To nasz wspólny sukces – komentuje decyzję wojewoda Mikołaj Bogdanowicz

Ministerstwo Infrastruktury, które jest odpowiedzialne za realizację projektów na drogach krajowych, przeprowadzi szczegółowe analizy finansowe. Ich celem będzie przygotowanie dokumentacji do negocjacji z potencjalnymi partnerami.

Równocześnie zostaną przeprowadzone konsultacje z europejskim urzędem statystycznym EUROSTAT w celu wypracowania takiej struktury podziału zadań i ryzyk w inwestycjach, by zobowiązania strony publicznej nie były zaliczane do długu publicznego. Uzyskanie pozytywnej opinii EUROSTAT w zakresie długu publicznego jest warunkiem umożliwiającym wybór partnera i zawarcie umowy PPP.

Data dodania artykułu: 2018-06-07
Autor artykułu: Kujawsko-Pomorski UW
stat4u